41st Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
March 7, 2003 - March 8, 2003 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)

 

2003 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided to armdrag.com by NYS Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.




Slideshow: Democrat & Chronicle




Varsity

Teams

Attica, AuSable Valley, Bainbridge-Guilford/Afton, Bay Shore, Beekmantown, Brentwood, Brighton, Canandaigua, Canastota, Canton-Potsdam, Carthage, Chenango Forks, Colonie, Copiague, Corinth, East Meadow, East Rochester, Farmingdale, Fowler, Franklin Academy, Fredonia, Garden City, Gates Chili, Glens Falls, Gouverneur, Greene, Half Hollow Hills - East, Huntington, Ilion, Islip, Johnson City, Kendall, Kenmore West, LaSalle, Lancaster, Levittown Division, Long Beach, Lowville, MacArthur, Mahopac, Massapequa, Mexico, Minisink Valley, Mohawk, New Rochelle, Newfane, Niagara Wheatfield, Northport, Oxford, Pembroke, Peru, Pine Bush, Plainedge, Port Chester, Port Jervis, Scarsdale, Scotia-Glenville, Somers, Tioga, Tully, Unatego, Union-Endicott, Valley Central, Valley Stream South, Vernon-Verona-Sherrill, Wayne, Webster Schroeder, West Babylon, Whitehall, Whitney Point, Williamsville East

Region Final

Section IV 237, Section V 190, Section II 161, Section XI 154, Section VIII 148, Section III 144.5, Section VI 116.5, Section X 113.5, Section IX 105.5, Section I 70.5, Section VII 48.5, CHSAA 11, PSAL 7

Aggregate Pin Award - Arthur Jones (UE/Section IV)
Fastest Pin Award - Nick Price (Pembroke/Section V)
Outstanding Wrestler Award - Troy Nickerson (CF/Section IV)

Championship Final (1st)

 96  J.P. O'Connor (Oxford/Section IV) > Kevin Smith (Mexico/Section III) decision 2-0
103  Tyler Mumbulo (BGA/Section IV) > Dan Bishop (Whitehall/Section II) decision 5-1
112  Troy Nickerson (CF/Section IV) > Thomas Magnani (Islip/Section XI) technical fall 4:31 18-0
119  Gregor Gillespie (WS/Section V) > Jamie Sgaglione (Plainedge/Section XI) major decision 10-0
125  Stephen Hromada (HHHE/Section XI) > Matt Stuart (Colonie/Section II) decision 9-3
130  Pat Lloyd (VC/Section IX) > Andrew Kreiger (WS/Section V) OTC 1-0 (3OT)
135  Trevor Chinn (Canandaigua/Section V) > John Minckler (Gouverneur/Section X) decision 7-3
140  Ryan Needle (Newfane/Section VI) > John Cummings (BS/Section XI) decision 14-8
145  Chris Hand (WP/Section IV) > Alton Lucas (WB/Section XI) decision 7-3
152  Josh Glenn (JC/Section IV) > Joe Srednicki (Mahopac/Section I) fall 2:37
160  Sherwood Fendryk (Greene/Section IV) > Rob Parker (Northport/Section XI) decision 6-2
171  Wil Sidey (Fredonia/Section VI) > Elliot Smith (Gouverneur/Section X) decision 10-3
189  Mike LaBella (Massapequa/Section VIII) > Mike Sanacore (Corinth/Section II) decision 7-2
215  Gian Villante (MA/Section VIII) > Mike Patterson (Wayne/Section V) decision 7-5
275  Arthur Jones (UE/Section IV) > Justin Tougas (GF/Section II) fall 3:43

Consolation Final (3rd)

 96  Lou Ruggirello (VC/Section IX) > Nick Price (Pembroke/Section V) decision 2-0
103  Errol Scheid (Canastota/Section III) > Pat Hagerty (Attica/Section V) decision 7-2 (1OT)
112  Jason Lapham (Beekmantown/Section VII) > Kyle Ingraham (Canandaigua/Section V) OTC (1OT)
119  Shawn Riley (Huntington/Section XI) > Darrell Ford (MV/Section IX) decision 10-3
125  Zach Franklin (Tioga/Section IV) > Taylor Malone (Lowville/Section III) major decision 13-4
130  Steve Sutton (LS/Section II) > Chris Davis (Mohawk/Section III) decision 7-1
135  Josh Lange (NW/Section VI) > Jody Ashline (ASV/Section VII) major decision 12-2
140  Mike Roberts (Colonie/Section II) > Martino Barletta (Fowler/Section III) decision 12-8
145  Jake Tyler (Gouverneur/Section X) > Josh Stenglein (Colonie/Section II) decision 11-4
152  Adam Molano (MA/Section VIII) > Mike Viccvhiarello (PJ/Section IX) decision 8-6
160  Dan Murrer (WE/Section VI) > Dwayne Hash-Barberis (SG/Section II) decision 11-9
171  Pat Van Thof (ER/Section V) > Jordan Burger (Ilion/Section III) decision 4-2
189  Mike Hadley (Carthage/Section III) > Declan Josephson (PC/Section I) decision 5-3
215  Olutosin Taylor (Copiague/Section XI) > Shintaro Higashi (Scarsdale/Section I) decision 11-7
275  Chris Cowen (Mexico/Section III) > Scott Ordway (KW/Section VI) decision 3-2

Consolation Final (5th)

 96  Grant Paswell (Somers/Section I) > Al Tropiano (EM/Section VIII) forfeit
103  Kenny Torres (Brentwood/Section XI) > Joe Moran (VSS/Section XI) decision 7-1
112  Matt Delorenzo (MA/Section VIII) > Alan Boice (VVS/Section III) decision 5-1
119  Steve Brown (CP/Section X) > Eddie Ortiz (NR/Section I) decision 8-5
125  Gene Kobilansky (Brighton/Section V) forfeit
130  Chris Hagmaier (LD/Section VIII) > Joe Millet (Peru/Section VII) decision 11-4
135  Eric Decker (BGA/Section IV) > Trevor Nauta (PB/Section IX) fall 3:46
140  J.P. Zengerle (GC/Section V) > Jose Rodriquez (LB/Section VIII) fall 2:40
145  Donald Williams (Kendall/Section V) > Dan Donnelly (GC/Section VIII) decision 5-3
152  Charlie Clark (CP/Section X) > David McCarty (LS/Section II) fall 2:30
160  Ricky Scott (VC/Section IX) > Adam Sellwood (Tully/Section III) fall 1:39
171  Dan Fairbairn (Unatego/Section IV) > Steve Panarelli (Farmingdale/Section VIII) OTC (1OT)
189  Nolan Robinson (JC/Section IV) > Tim Storie (Gouverneur/Section X) decision 6-3
215  Zack Zerniak (FA/Section X) > Ed Bordas (VC/Section IX) decision 5-4
275  Don Mullin (Gouverneur/Section X) > Phil Byers (GC/Section V) fall 2:53

Championship Semifinals

 96  J.P. O'Connor (Oxford/Section IV) > Lou Ruggirello (VC/Section IX) decision 2-1
 96  Kevin Smith (Mexico/Section III) > Al Tropiano (EM/Section VIII) decision 6-1
103  Dan Bishop (Whitehall/Section II) > Errol Scheid (Canastota/Section III) decision 4-3
103  Tyler Mumbolo (BGA/Section IV) > Pat Hagerty (Attica/Section V) decision 5-4
112  Troy Nickerson (CF/Section IV) > Jason Lapham (Beekmantown/Section VII) major decision 13-2
112  Tom Magnani (Islip/Section XI) > Kyle Ingraham (Canandaigua/Section V) decision 12-5
119  Jamie Sgaglione (Plainedge/Section XI) > Eddie Ortiz (NR/Section I) decision 5-2
119  Gregor Gillespie (WS/Section V) > Steve Brown (CP/Section X) decision 3-2
125  Matt Stuart (Colonie/Section II) > Zach Franklin (Tioga/Section IV) decision 10-3
125  Steve Hromada (HHHE/Section XI) > Lorne McCallum (Lancaster/Section VI) decision 9-6
130  Pat Lloyd (VC/Section IX) > Joe Millett (Peru/Section VII) decision 7-4
130  Andrew Krieger (WS/Section V) > Chris Hagmaier (LD/Section VIII) decision 9-3
135  Trevor Chinn (Canandaigua/Section V) > Eric Decker (BGA/Section IV) decision 3-1
135  John Minckler (Gouverneur/Section X) > Josh Lange (NW/Section VI) decision 9-6
140  John Cummings (BS/Section XI) > Jose Rodriguez (LB/Section VIII) fall 3:39
140  Ryan Needle (Newfane/Section VI) > J.P. Zengerle (GC/Section V) decision 7-3
145  Alton Lucas (WB/Section XI) > Jake Tyler (Gouverneur/Section X) major decision 12-2
145  Chris Hand (WP/Section IV) > Donald Williams (Kendall/Section V) fall 4:55
152  Josh Glenn (JC/Section IV) > Adam Molano (MA/Section VIII) fall 3:03
152  Joe Srednicki (Mahopac/Section I) > Charlie Clark (CP/Section X) decision 14-10
160  Sherwood Fendryk (Greene/Section IV) > Ricky Scott (VC/Section IX) decision 8-3
160  Rob Parker (Northport/Section XI) > Adam Sellwood (Tully/Section III) decision 7-2
171  Elliot Smith (Gouverneur/Section X) > Steve Panarelli (Farmingdale/Section VIII) decision 5-4
171  Will Sidey (Fredonia/Section VI) > Jordan Burger (Ilion/Section III) decision 4-0
189  Mike LaBella (Massapequa/Section VIII) > Mike Hadley (Carthage/Section III) decision 6-5
189  Mike Sanacore (Corinth/Section II) > Nolan Robinson (JC/Section IV) decision 3-2 (1OT)
215  Gian Villante (MA/Section VIII) > Zack Zerniak (FA/Section X) major decision 18-9
215  Mike Patterson (Wayne/Section V) > Shintaro Higashi (Scarsdale/Section I) technical fall 2:41
275  Justin Tougas (GF/Section II) > Don Mullen (Gouverneur/Section X) decision
275  Arthur Jones (UE/Section IV) > Scott Ordway (KW/Section VI) fall 5:19


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (41st Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)