★ ★ ★ ★ ★ Meet History
34th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 1, 1996 - March 2, 1996 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

1996 NYSPHSAA Wrestling Tournament Champions
Provided by Reed Hawke. Click for larger image.


Slideshow: Awards



Slideshow: WRWNY



Slideshow: Rochester





Varsity

Teams

Baldwin, Beaver River, Bellport, Camden, Canastota, Cicero-North Syracuse, Colonie, Cornwall, Deer Park, Deposit/Hancock, Dover, Elmira Southside, Frankfort-Schuyler, Franklin Academy, Franklinville, Freeport, Fulton, Geneva, Harry S. Truman, Hilton, Hornell, Huntington, Ithaca, Johnson City, Kellenberg, Long Beach, MacArthur, Marcellus, Mepham, Mexico, Middletown, Morrisville-Eaton, Mount Sinai, Newburgh, Niskayuna, Northern Adirondack, Norwich, Nyack, Oneida, Ossining, Patchogue-Medford, Pavilion, Penfield, Perry, Peru, Queensbury, Ripley, Rocky Point, Rondout Valley, Salem, Saranac, Scarsdale, Shenendehowa, Shoreham-Wading River, South Glens Falls, South Side, Spencerport, Suffern, Union-Endicott, Vernon-Verona-Sherrill, Vestal, Waverly, Wayland-Cohocton, Wilson, Wyandanch

Region Final

Section III 181.5, Section IV 180, Section XI 155.5, Section V 152.5, Section VIII 144, Section II 134.5, Section IX 127, Section VI 96, Section VII 75.5, Section I 74.5, Section X 26.5, CHSAA 20, PSAL 16.5

Outstanding Wrestler Award - Pat Popolizio (Niskayuna/Section II)

Championship Final (1st)

 91  Greg Parker (Shenendehowa/Section II) > Chris Felicetta (Bellport/Section XI) decision 4-0
 98  Tim Page (WC/Section V) > Phillip Mansueto (Middletown/Section IX) decision 5-3 (1OT)
105  Brandon Lehman (Ithaca/Section V) > Otto House (Hornell/Section V) fall 4:26
112  Paul Paquin (Cornwall/Section IX) > Adrian Bonilla (Huntington/Section XI) decision 6-4
119  Brad Rowe (Ripley/Section VI) > Jim Materese (UE/Section IV) decision 1-1 (1OT)
126  Chad Caros (Franklinville/Section VI) > Carl Fronhofer (Salem/Section II) decision 6-2
132  Ryan Bernholz (MS/Section XI) > Eric Kingston (Waverly/Section IV) decision 4-3
138  Griff Powell (Suffern/Section I) > Stan Greene (VVS/Section III) decision 6-3
145  Pat Clancy (Saranac/Section VII) > Ian Kaplan (SS/Section VIII) decision 5-4
155  Bill Payne (Geneva/Section V) > Chris Roggie (BR/Section III) decision 9-7
167  Mike Kitts (Fulton/Section III) > Rob Padilla (Newburgh/Section IX) decision 12-8
177  Pat Popolizio (Niskayuna/Section II) > Julian Cover (Freeport/Section VIII) fall 2:46
215  Morlon Greenwood (Freeport/Section VIII) > Isaiah Kacyvenski (UE/Section IV) decision 3-2
250  Thomas Marrero (Wyandanch/Section XI) > Kevin Shippos (Baldwin/Section VIII) decision 3-1 (1OT)

Consolation Final (3rd)

 91  Justin Lohr (Oneida/Section III) > Kevin Fleenor (Newburgh/Section IX) decision 4-2
 98  Rubin Prophete (Nyack/Section I) > Shawn Kegal (MA/Section IX) decision 8-6
105  Jesse Jantzen (SWR/Section XI) > Brice Kelly (Camden/Section III) decision 1-0
112  Akil Coad (LB/Section VIII) > Jody Avery (ME/Section III) decision 7-4
119  Sal Cusumano (DP/Section XI) > Paul Pfaff (FA) decision 11-8
126  Dylan Urban (UE/Section IV) > Jason DeBruin (Spencerport/Section V) decision 6-5
132  Jeff Smith (RV/Section IX) > Greg Bentley (Ripley/Section VI) decision 6-4
138  John Christopher (JC/Section IV) > Christian Favata (RV/Section IX) decision 3-0
145  Jeremy Flint (Pavilion/Section V) > Eric Roggie (BR/Section III) decision 6-3
155  Ben Faery (Wilson/Section VI) > Kevin Haggerty (LB/Section VIII) decision 6-4
167  Mark French (Queensbury/Section II) > Pat Chambers (Saranac/Section VII) major decision 10-2
177  John Eschenfelder (CNS/Section III) > Joe Downey (Norwich/Section IV) decision 3-2
215  Jake Swyers (Perry/Section V) > Dale Griffith (Canastota/Section III) decision 3-1
250  Brad Tanton (Vestal/Section IV) > Dave Lasher (Fulton/Section III) decision 7-1

Consolation Final (5th)

 91  Nick Richetti (ES/Section IV) > Mike McCann (Mepham/Section VIII) decision 7-1
 98  Joelon Williams (Mexico/Section III) > Jason Miller (NA/Section VII) decision 7-3
105  Trent Curry (NA/Section VII) > Jon Tompkins (Dover/Section I) decision 6-0
112  Steve Lacagnina (Penfield/Section V) > Jared Peryea (NA/Section VII) decision 3-1
119  Chris Barnes (Marcellus/Section III) > Jim Powderly (Newburgh/Section IX) major decision 11-1
126  Graig Schneider (Suffern/Section I) > Jason Konigsberg (Baldwin/Section VIII) decision 6-4 (1OT)
132  Oneil Sharpe (HST/PSAL) > Charlie Scaparo (FS/Section III) fall 4:22
138  Matt Wyllie (RP/Section XI) > Cartney Curnuck (MA/Section IX) major decision 9-1
145  John French (SGF/Section II) > Mario Calderon (Kellenberg/CHSAA) major decision 13-5
155  Mike Morellino (UE/Section IV) > Jose Moreira (Scarsdale/Section I) forfeit
167  Edward Decker (DH/Section IV) > Jason Kenul (PM/Section XI) decision 5-4
177  Mark Schermerhorn (Hilton/Section V) > Jamie Gilmore (NA/Section VII) decision 7-2
215  Dan Stine (Queensbury/Section II) > Joe Bushey (Peru/Section VII) decision 3-1
250  Tom Finton (Colonie/Section II) > Bill Denholm (Ossining/Section I) decision 3-1

Championship Semifinals

 91  Greg Parker (Shenendehowa/Section II) > Kevin Fleenor (Newburgh/Section IX) decision 5-3
 91  Chris Felicetta (Bellport/Section XI) > Justin Lohr (Oneida/Section III) decision 9-7
 98  Tim Page (WC/Section V) > Shawn Kegal (MA/Section IX) decision 4-2
 98  Phillip Mansueto (Middletown/Section IX) > Rubin Prophete (Nyack/Section I) decision (1OT)
105  Brandon Lehman (Ithaca/Section V) > Jesse Jantzen (SWR/Section XI) decision 9-3
105  Otto House (Hornell/Section V) > Jon Tompkins (Dover/Section I) fall 1:57
112  Paul Paquin (Cornwall/Section IX) > Steve Lacagnina (Penfield/Section V) decision 11-7
112  Adrian Bonilla (Huntington/Section XI) > Akil Coad (LB/Section VIII) decision 6-0
119  Brad Rowe (Ripley/Section VI) > Sal Cusumano (DP/Section XI) decision 2-1
119  Jim Materese (UE/Section IV) > Paul Pfaff (FA) decision 10-3
126  Carl Fronhofer (Salem/Section II) > Graig Schneider (Suffern/Section I) major decision 9-1
126  Chad Caros (Franklinville/Section VI) > Dylan Urban (UE/Section IV) decision (1OT)
132  Eric Kingston (Waverly/Section IV) > Charlie Scaparo (FS/Section III) fall 5:48
132  Ryan Bernholz (MS/Section XI) > Oneil Sharpe (HST/PSAL) major decision 9-1
138  Stan Greene (VVS/Section III) > Matt Wyllie (RP/Section XI) decision 9-5
138  Griff Powell (Suffern/Section I) > Christian Favata (RV/Section IX) decision 6-1
145  Pat Clancy (Saranac/Section VII) > Eric Roggie (BR/Section III) fall 3:07
145  Ian Kaplan (SS/Section VIII) > Jeremy Flint (Pavilion/Section V) decision 5-4
155  Chris Roggie (BR/Section III) > Mike Morellino (UE/Section IV) major decision 11-0
155  Bill Payne (Geneva/Section V) > Jose Moreira (Scarsdale/Section I) default
167  Mike Kitts (Fulton/Section III) > Edward Decker (DH/Section IV) decision 7-3
167  Rob Padilla (Newburgh/Section IX) > Jason Kenul (PM/Section XI) major decision 10-0
177  Julian Cover (Freeport/Section VIII) > Mark Schermerhorn (Hilton/Section V) decision 10-3
177  Pat Popolizio (Niskayuna/Section II) > John Eschenfelder (CNS/Section III) fall 2:18
215  Morlon Greenwood (Freeport/Section VIII) > Jake Swyers (Perry/Section V) decision 5-2
215  Isaiah Kacyvenski (UE/Section IV) > Dan Stine (Queensbury/Section II) decision 5-2
250  Thomas Marrero (Wyandanch/Section XI) > Tom Finton (Colonie/Section II) decision 8-2
250  Kevin Shippos (Baldwin/Section VIII) > Dave Lasher (Fulton/Section III) decision 10-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (34th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)