★ ★ ★ ★ ★ Meet History
9th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 12, 1971 - March 13, 1971 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

1971 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Provided by Reed Hawke. Click for larger image.





Varsity

Teams

Ardsley, AuSable Valley, Bayport-Blue Point, Beekmantown, Belmore JFK, Brentwood, Calhoun, Canandaigua, Canton, Carey, Carle Place, Chenango Forks, Chittenango, Cicero, Clarkstown, Edison Tech (Rochester), Elmira Free Academy, Farmingdale, Fulton, Geneva, Glen Cove, Guilderland, Hastings, Hauppauge, Hermon-DeKalb, Homer, Hoosick Falls, Horace Greeley, Hudson Falls, Indian River, Irondequoit, Iroquois, Island Trees, Kenmore East, Keshequa, Lakeland, Lancaster, Lindenhurst, Linton, Long Beach, Lowville, MacArthur, Madrid-Waddington, Massapequa, Massena, Middletown, Mohonasen, Mount Vernon, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, Niskayuna, North Shore, Northern Adirondack, Norwich, Owego, Pearl River, Pembroke, Peru, Pioneer, Port Jervis, Portville, Ramapo, Rome, Rush-Henrietta, Rye, Rye Neck, Scarsdale, Scotia-Glenville, Shaker, Sleepy Hollow, South Jefferson, Spencerport, Suffern, Walt Whitman, West Babylon, West Genesee, Westhill, Whitesboro

Region Final

Section XI 82, Section III 72, Section VIII 59, Section I 55, Section VI 50, Section IX 42, Section V 39, Section II 26, Section IV 22, Section X 2, Section VII 1

Outstanding Wrestler Award - John Cuyler (EFA/Section IV)

Championship Final (1st)

 98  Matt Smith (Calhoun/Section VIII) > Bob Sloand (NW/Section VI) decision 10-5
105  Joe Goldsmith (Ramapo/Section IX) > Ivan Casavant (HF/Section II) decision 15-3
112  Ivan Gonzalez (Brentwood/Section XI) > Dan Hunt (WG/Section III) decision 5-2
119  David Larrache (Brentwood/Section XI) > Rubin Solero (Middletown/Section IX) decision 6-1
126  Bob Antonacci (Brentwood/Section XI) > Scott Casper (RN/Section I) decision 5-3
132  John Golden (IT/Section VIII) > Steven Greene (HG/Section I) decision 5-4
138  Stu Gillette (IR/Section III) > Rory Houlihan (Niskayuna/Section II) decision 14-10
145  John Cuyler (EFA/Section IV) > Peter Galea (Brentwood/Section XI) decision 4-1
155  Richard Molbury (Carey/Section VIII) > Dave Rust (KE/Section VI) decision 7-0
167  Kurt Blank (Irondequoit/Section V) > Willie Hunt (NF/Section VI) decision 3-2
177  Eric Bratt (Westhill/Section III) > Jim Hohman (PR/Section IX) decision 11-3
215  Jim Rosecrans (WG/Section III) > Joel Puleo (Iroquois/Section VI) decision 12-2
250  Bob Hill (MV/Section I) > Russ Rano (NS/Section VIII) decision 5-2

Consolation Final (3rd)

 98  Jerry Jacobson (Fulton/Section III) > Ed Olszewski (Hauppauge/Section XI) fall 4:45
105  Darnell Mitchell (MV/Section I) > Robert Marchinek (WW/Section XI) decision 10-0
112  Robert Labbate (Lakeland/Section I) > Jim Dixon (Farmingdale/Section VIII) decision 8-5
119  Doug Thomas (Rye/Section I) > John Laboy (ETR/Section V) decision 3-1
126  Tim Granowitz (Massapequa/Section VIII) > Art Killings (ETR/Section V) decision 4-2
132  Mark Hannon (Portville/Section VI) > Warren Stumpf (RH/Section V) forfeit
138  George Carrasquillo (Brentwood/Section XI) > Jim Hartwell (Canandaigua/Section V) decision 13-3
145  Dale Porter (SJ/Section III) > Tom Krysak (Guilderland/Section II) decision 8-1
155  Jim Horvath (Ramapo/Section IX) > Bruce Jantzi (Lowville/Section III) decision 9-8
167  Dave Remick (Whitesboro/Section III) > Paul Bruns (WB/Section XI) decision 7-3
177  Dewight Cartwright (Keshequa/Section V) > Curtis Smith (Brentwood/Section XI) decision 2-1
215  Jim Schuster (Pembroke/Section V) > Greg Green (BBP/Section XI) decision 9-1
250  Steve Bartlett (EFA/Section IV) > Bruce Croce (Lindenhurst/Section XI) fall 4:27

Championship Semifinals

 98  Bob Sloand (NW/Section VI) > Jerry Jacobson (Fulton/Section III) decision 11-2
 98  Matt Smith (Calhoun/Section VIII) > Ed Olszewski (Hauppauge/Section XI) decision 5-2
105  Ivan Casavant (HF/Section II) > Robert Marchinek (WW/Section XI) decision 10-2
105  Joe Goldsmith (Ramapo/Section IX) > Darnell Mitchell (MV/Section I) decision 14-1
112  Dan Hunt (WG/Section III) > Jim Dixon (Farmingdale/Section VIII) decision 7-6
112  Ivan Gonzalez (Brentwood/Section XI) > Robert Labbate (Lakeland/Section I) decision 10-6
119  Rubin Solero (Middletown/Section IX) > John Laboy (ETR/Section V) decision 9-5
119  David Larrache (Brentwood/Section XI) > Doug Thomas (Rye/Section I) decision 9-1
126  Bob Antonacci (Brentwood/Section XI) > Tim Granowitz (Massapequa/Section VIII) decision 1-0
126  Scott Casper (RN/Section I) > Art Killings (ETR/Section V) decision 7-3
132  Steven Greene (HG/Section I) > Mark Hannon (Portville/Section VI) decision 8-4
132  John Golden (IT/Section VIII) > Warren Stumpf (RH/Section V) decision 7-1
138  Stu Gillette (IR/Section III) > Jim Hartwell (Canandaigua/Section V) decision 5-3
138  Rory Houlihan (Niskayuna/Section II) > George Carrasquillo (Brentwood/Section XI) decision 2-1
145  Peter Galea (Brentwood/Section XI) > Tom Krysak (Guilderland/Section II) decision 10-4
145  John Cuyler (EFA/Section IV) > Dale Porter (SJ/Section III) decision 2-0
155  Dave Rust (KE/Section VI) > Jim Horvath (Ramapo/Section IX) decision 4-2
155  Richard Molbury (Carey/Section VIII) > Bruce Jantzi (Lowville/Section III) decision 6-4
167  Willie Hunt (NF/Section VI) > Dave Remick (Whitesboro/Section III) decision 5-4
167  Kurt Blank (Irondequoit/Section V) > Paul Bruns (WB/Section XI) decision 11-4
177  Jim Hohman (PR/Section IX) > Dewight Cartwright (Keshequa/Section V) fall 2:50
177  Eric Bratt (Westhill/Section III) > Curtis Smith (Brentwood/Section XI) decision 1-0 (1OT)
215  Joel Puleo (Iroquois/Section VI) > Greg Green (BBP/Section XI) decision 9-1
215  Jim Rosecrans (WG/Section III) > Jim Schuster (Pembroke/Section V) decision 9-6
250  Russ Rano (NS/Section VIII) > Bruce Croce (Lindenhurst/Section XI) fall 1:13
250  Bob Hill (MV/Section I) > Steve Bartlett (EFA/Section IV) fall 1:59

Championship Quarterfinals

 98  Bob Sloand (NW/Section VI) > Dave Daniels (Beekmantown/Section VII) fall
 98  Jerry Jacobson (Fulton/Section III) > Jim Welsh (Geneva/Section V) decision 3-2
 98  Matt Smith (Calhoun/Section VIII) > Brenner (Clarkstown/Section IX) fall 5:58
 98  Ed Olszewski (Hauppauge/Section XI) > Duncan Degraff (Scarsdale/Section I) decision 17-3
105  Robert Marchinek (WW/Section XI) > Trombley (NA/Section VII) decision 7-0
105  Joe Goldsmith (Ramapo/Section IX) > Noble (Canton/Section X) decision 11-2
105  Darnell Mitchell (MV/Section I) > Bob Applebaum (GC/Section VIII) decision 2-0
105  Ivan Casavant (HF/Section II) > Sal Frank (Rome/Section III) decision 15-12
112  Jim Dixon (Farmingdale/Section VIII) > Rock (Peru/Section VII) decision 10-0
112  Ivan Gonzalez (Brentwood/Section XI) > Popolizio (Mohonasen/Section II) decision 9-2
112  Robert Labbate (Lakeland/Section I) > Steve Saul (PJ/Section IX) decision 6-4
112  Dan Hunt (WG/Section III) > Bill Welsh (Geneva/Section V) decision 5-1
119  Rubin Solero (Middletown/Section IX) > Lloyd Weigel (Chittenango/Section III) decision 9-6
119  John Laboy (ETR/Section V) > Ed Keenan (Pioneer/Section VI) decision 7-4
119  David Larrache (Brentwood/Section XI) > Valesio (MA/Section VIII) decision 11-5
119  Doug Thomas (Rye/Section I) > Bruce Dominic (NA/Section VII) default
126  Bob Antonacci (Brentwood/Section XI) > Moffitt (HF/Section II) decision 10-2
126  Scott Casper (RN/Section I) > Roger Voorhis (IR/Section III) decision 2-0
126  Art Killings (ETR/Section V) > Woods (Suffern/Section IX) decision 6-3
126  Tim Granowitz (Massapequa/Section VIII) > Steve Cook (HDK/Section X) decision 8-3
132  Steven Greene (HG/Section I) > Vin Leece (Linton/Section II) decision 12-0
132  Mark Hannon (Portville/Section VI) > Ashline (ASV/Section VII) decision 10-1
132  John Golden (IT/Section VIII) > Intaglia (WB/Section XI) decision 11-2
132  Warren Stumpf (RH/Section V) > Rick Alger (Norwich/Section III) decision 5-4
138  Jim Hartwell (Canandaigua/Section V) > Rick Alleva (Rye/Section I) decision 12-1
138  Rory Houlihan (Niskayuna/Section II) > Mike Sernoffsky (Iroquois/Section VI) decision 4-2
138  Stu Gillette (IR/Section III) > Bonville (Peru/Section VII) decision 10-4
138  George Carrasquillo (Brentwood/Section XI) > Cavayero (BJFK/Section VIII) decision 7-2
145  Peter Galea (Brentwood/Section XI) > Hauser (Ramapo/Section IX) fall 5:45
145  Tom Krysak (Guilderland/Section II) > Everett (Peru/Section VII) decision 10-2
145  John Cuyler (EFA/Section IV) > Al Velieri (Spencerport/Section V) fall 3:35
145  Dale Porter (SJ/Section III) > Richard Monroe (Ardsley/Section I) decision 4-0
155  Jim Horvath (Ramapo/Section IX) > Duprey (Peru/Section VII) fall 3:27
155  Richard Molbury (Carey/Section VIII) > Jenks (CF/Section IV) decision 6-0
155  Bruce Jantzi (Lowville/Section III) > Horn (Shaker/Section II) decision 5-0
155  Dave Rust (KE/Section VI) > Mike Polakoff (Hastings/Section I) decision 10-5
167  Willie Hunt (NF/Section VI) > Paul Farsetta (PR/Section IX) decision 14-12
167  Dave Remick (Whitesboro/Section III) > Kivett (Peru/Section VII) decision 11-3
167  Kurt Blank (Irondequoit/Section V) > Kevin Young (SH/Section I) decision 17-2
167  Paul Bruns (WB/Section XI) > Brown (LB/Section VIII) decision 5-1
177  Jim Hohman (PR/Section IX) > Brian Tompkins (SH/Section I) decision 6-2
177  Dewight Cartwright (Keshequa/Section V) > Jones (Homer/Section IV) fall 3:45
177  Eric Bratt (Westhill/Section III) > Mark Jones (SG/Section II) decision 10-4
177  Curtis Smith (Brentwood/Section XI) > Jim Wulf (Lancaster/Section VI) decision 15-0
215  Joel Puleo (Iroquois/Section VI) > Dan Simmons (PJ/Section IX) fall 2:31
215  Greg Green (BBP/Section XI) > Beucher (CP/Section VIII) fall 2:49
215  Jim Rosecrans (WG/Section III) > Burrell (Owego/Section IV) decision 3-0
215  Jim Schuster (Pembroke/Section V) > Rick Aslanian (Massena/Section X) fall 5:27
250  Russ Rano (NS/Section VIII) > Scott Fairclough (Cicero/Section III) decision 2-0
250  Bob Hill (MV/Section I) > Frank Tyndall (MW/Section X) fall 4:32
250  Steve Bartlett (EFA/Section IV) > O'Neil (Clarkstown/Section IX) fall 3:06
250  Bruce Croce (Lindenhurst/Section XI) > Mark Potaczala (KE/Section VI) fall 3:57


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (9th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)