★ ★ ★ ★ ★ Meet History
15th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 11, 1977 - March 12, 1977 @ Onondaga County War Memorial (Syracuse, New York)
Powered by matburn®

 

1977 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Tournament Champions
FRONT ROW: Dave Parisi (Windsor-4), Paul Widerman (Huntington-11), Bob DeStefanis (Locust Valley-8), Bob Bury (Calhoun-8), Mark Iacovelli (Ithaca-4), Barry Barone (Westhill-3), Tom Pickard (Baldwinsville-3). BACK ROW: Kyle Grunwald (Pioneer-6), Paul Meyers (Baldwin-8), Dom Macchia (Island Trees-8), Mike Varmette (Glens Falls-2), Lou Banach(PtJervis-9), George Swan (Elmira Free Academy-4), Jim Dunster (Auburn-3). Provided to armdrag.com by NYSPHSAA Wrestling Chairman Reed Hawke. Click for larger image.




Slideshow: Rochester




Varsity

Teams

Amsterdam, Attica, Auburn, Avon, Baldwin, Baldwinsville, Beekmantown, Bellmore JFK, Bishop Ludden, Brentwood, Calhoun, Canton-Potsdam, Carey, Christian Brothers Academy, Columbia, Cornwall, Deposit/Hancock, East Syracuse-Minoa, Elmira Free Academy, Elmira Southside, Fairport, Frontier, Glens Falls, Goshen, Guilderland, Hampton Bays, Harborfields, Hoosick Falls, Huntington, Ilion, Island Trees, Ithaca, John Glenn, Kingston, Locust Valley, Maple Grove, Massapequa, Morrisville-Eaton, Mount Pleasant, Mount Vernon, Nanuet, New Hartford, Niagara Wheatfield, Olean, Peru, Pioneer, Plainedge, Port Jervis, Port Washington, Portville, Queensbury, Rush-Henrietta Sperry, Sachem, Sayville, South Jefferson, Spencerport, Sweet Home, Tappan Zee, Tioga, Union-Endicott, Vestal, Walt Whitman, Westhill, Westlake, Williamsville South, Windsor

Region Final

Section VIII 207.5, Section III 191, Section XI 163.5, Section VI 143, Section IV 139.5, Section IX 116, Section II 98.5, Section V 72, Section I 42.5, Section VII 35, Section X 7

Outstanding Wrestler Award - Mark Iacovelli (Ithaca/Section IV)

Championship Final (1st)

 91  Dave Parisi (Windsor/Section IV) > Matt Coolican (CBA/Section III) decision 6-2
 98  Paul Widerman (Huntington/Section XI) > Lindsay Biagini (Massapequa/Section VIII) decision 3-2
105  Bob DeStefanis (LV/Section VIII) > Don St. James (RHS) decision 7-0
112  Bob Bury (Calhoun/Section VIII) > John Elmer (BL/Section III) decision 10-3
119  Mark Iacovelli (Ithaca/Section IV) > Ed Pidgeon (LV/Section VIII) decision 7-2
126  Barry Barone (Westhill/Section III) > Mark DeMeo (MP/Section II) decision 14-2
132  Tom Pickard (Baldwinsville/Section III) > Matt Roth (Nanuet/Section IX) decision 8-0
138  Kyle Grunwald (Pioneer/Section VI) > Rick Cavayero (BJFK/Section VIII) decision 12-8
145  Paul Meyers (Baldwin/Section VIII) > Chris Leichtweis (Olean/Section VI) decision 3-2
155  Dominick Macchia (IT/Section VIII) > Ed Banach (PJ/Section IX) decision 8-4
167  Mike Varmette (GF/Section II) > Tim Prince (MG/Section VI) decision 5-3
177  Lou Banach (PJ/Section IX) > Charbel Karrat (NH/Section III) decision 11-3
215  George Swan (EFA/Section IV) > Erik Schneider (WW/Section III) decision 5-4
250  Jim Dunster (Auburn/Section III) > Eric Creegan (JG/Section XI) decision 7-5

Consolation Final (3rd)

 91  Clar Anderson (Olean/Section VI) > Al DeStefanis (LV/Section VIII) decision 4-1
 98  Wayne Johnson (Spencerport/Section V) > Joe Labbate (ESM/Section III) major decision 12-2
105  James Abbott (Harborfields/Section XI) > John DeLorenzo (NW/Section VI) decision 10-5
112  Ken Wadsworth (Vestal/Section IV) > Tom Hake (Sayville/Section XI) decision 6-4
119  Phil Brown (Kingston/Section I) > Bob Hirt (TZ/Section IX) fall
126  Ed Fiorvanti (Massapequa/Section VIII) > Steve Koob (UE/Section IV) fall
132  Joe Murnin (Fairport/Section V) > Dave Bartoli (Brentwood/Section XI) decision 7-2
138  Andy Breidis (ESM/Section III) > Marco Leddy (HB/Section XI) decision 3-2
145  Stash Elinsky (DH/Section IV) > Gary Gardner (Harborfields/Section XI) decision 7-3
155  Terry Miller (Portville/Section VI) > Rick Roberts (SJ/Section III) decision 4-3
167  John Plante (Brentwood/Section XI) > Tim Dean (ES/Section IV) decision 5-4
177  Richard Potter (Carey/Section VIII) > Dave Simon (Olean/Section VI)
215  Wes Audsley (Attica/Section V) > Dan Duquette (Peru/Section VII)
250  Charles Beekman (Amsterdam/Section II) > Albert Lavigne (Beekmantown/Section VII) decision 9-4 (1OT)

Consolation Final (5th)

 91  Robert Buscher (Westlake/Section I) > Barry Chase (PJ/Section IX) decision 7-2
 98  Paul Margulies (TZ/Section IX) > John McHugh (SH/Section VI) decision 2-1
105  Bob Hellwig (Columbia/Section II) > Eugene Andrews (Cornwall/Section IX) fall
112  Larry Cohen (WS/Section VI) > Kevin Bruno (Peru/Section VII) decision 4-0
119  Mike Giustizia (WW/Section III) > Bill Griffen (HF/Section II) decision 7-4
126  Randy Petigine (Westlake/Section I) > Bob Lauro (Huntington/Section XI) decision 6-5
132  Dave Tundo (Frontier/Section VI) > Bob O'Connor (Plainedge/Section VIII) default
138  Gary Audoyan (TZ/Section IX) > Marty Schober (CP/Section X) decision 5-4
145  Rick Cruickshank (ME/Section III) > Lynwood VanDenburg (Queensbury/Section II) default
155  Paul Hornback (Guilderland/Section II) > Scott Oakley (DH/Section IV) major decision 13-5
167  Steve Banach (PJ/Section IX) > Tim Hyer (Ilion/Section III)
177  John Dougherty (Tioga/Section IV) > Vin Lipponer (Sachem/Section XI) forfeit
215  Ken Gunn (MV/Section I) > Tom Losey (Goshen/Section IX)
250  Rick Boor (Avon/Section V) > Mike Nuzzolese (PW/Section VIII)

Championship Semifinals

 91  Dave Parisi (Windsor/Section IV) > Barry Chase (PJ/Section IX) major decision 10-0
 91  Matt Coolican (CBA/Section III) > Al DeStefanis (LV/Section VIII) decision 8-2
 98  Lindsay Biagini (Massapequa/Section VIII) > Joe Labbate (ESM/Section III) decision 9-3
 98  Paul Widerman (Huntington/Section XI) > Paul Margulies (TZ/Section IX) decision 3-1
105  Don St. James (RHS) > Bob Hellwig (Columbia/Section II) major decision 13-1
105  Bob DeStefanis (LV/Section VIII) > Eugene Andrews (Cornwall/Section IX) fall
112  John Elmer (BL/Section III) > Kevin Bruno (Peru/Section VII) decision 2-1
112  Bob Bury (Calhoun/Section VIII) > Ken Wadsworth (Vestal/Section IV) decision 5-1
119  Ed Pidgeon (LV/Section VIII) > Bob Hirt (TZ/Section IX) fall
119  Mark Iacovelli (Ithaca/Section IV) > Mike Giustizia (WW/Section III) decision 3-2
126  Barry Barone (Westhill/Section III) > Ed Fiorvanti (Massapequa/Section VIII) major decision 12-0
126  Mark DeMeo (MP/Section II) > Steve Koob (UE/Section IV) decision 5-0
132  Tom Pickard (Baldwinsville/Section III) > Dave Tundo (Frontier/Section VI) decision 5-2
132  Matt Roth (Nanuet/Section IX) > Dave Bartoli (Brentwood/Section XI) decision 3-1
138  Rick Cavayero (BJFK/Section VIII) > Andy Breidis (ESM/Section III) decision 6-4 (1OT)
138  Kyle Grunwald (Pioneer/Section VI) > Gary Audoyan (TZ/Section IX) fall
145  Chris Leichtweis (Olean/Section VI) > Stash Elinsky (DH/Section IV) decision 6-1
145  Paul Meyers (Baldwin/Section VIII) > Rick Cruickshank (ME/Section III) decision 7-0
155  Dom Macchia (IT/Section VIII) > Rick Roberts (SJ/Section III) decision 5-3
155  Ed Banach (PJ/Section IX) > Terry Miller (Portville/Section VI) decision 3-2 (1OT)
167  Mike Varmette (GF/Section II) > Steve Banach (PJ/Section IX) decision 3-2
167  Tim Prince (MG/Section VI) > Tim Hyer (Ilion/Section III) decision 10-6
177  Lou Banach (PJ/Section IX) > John Dougherty (Tioga/Section IV) decision 7-0
177  Charbal Karrat (NH/Section III) > Vin Lipponer (Sachem/Section XI) decision 5-3
215  Eric Schneider (WW/Section III) > Tom Losey (Goshen/Section IX) decision 8-7
215  George Swan (EFA/Section IV) > Dan Duquette (Peru/Section VII) decision 7-1
250  Jim Dunster (Auburn/Section III) > Rick Boor (Avon/Section V) decision 8-3
250  Eric Creegan (JG/Section XI) > Mike Nuzzolese (PW/Section VIII) decision 8-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (15th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)