NYSPHSAA Section V 57th Annual Wrestling Championships and 36th Annual State Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 28, 2003 - March 1, 2003 @ Tuttle North Gymnasium, SUNY Brockport (Brockport, New York)

 

2003 NYSPHSAA Section V Wrestling Champions
FRONT ROW: Nick Price (Pembroke), Pat Hagerty (Attica), Kyle Ingraham (Canandaigua), Gregor Gillespie (Webster Schroeder), Gene Kobilansky (Brighton), Andrew Kreiger (Webster Schroeder). MIDDLE ROW: Trevor Chinn (Canandaigua), J.P. Zengerle (Gates Chili), Donald Williams (Kendall), Cory Lawrence (Hornell), Steve Stulpin (Spencerport). BACK ROW: Pat VanThof (East Rochester), Alex Baxter (Spencerport), Mike Patterson (Wayne), Phil Byers (Gates Chili).




Slideshow: Awards



Slideshow: Finals



Slideshow: Articles




Varsity

Teams

Addison, Attica, Brighton, Brockport, Byron-Bergen, Campbell-Savona, Canandaigua, Canisteo, East Rochester, Gates Chili, Geneva, Greece Athena, Greece Olympia, Hilton, Holley, Hornell, Irondequoit, Kendall, McQuaid Jesuit, Midlakes, Mynderse, Newark, Pembroke, Penfield, Penn Yan, Perry, Pittsford, Rush-Henrietta, South Seneca, Spencerport, Warsaw, Wayne, Webster Schroeder, York

Outstanding Wrestler Award - Steve Stulpin (Spencerport)

Championship Final (1st)

 96  Nick Price (Pembroke) > Paul Paddock (Warsaw) decision 12-5
103  Pat Hagerty (Attica) > Anwar Goeres (Holley) major decision 14-6
112  Kyle Ingraham (Canandaigua) > Eric Ziegler (WS) major decision 11-1
119  Gregor Gillespie (WS) > Travis Hilbert (Brockport) technical fall 15-0
125  Gene Kobilansky (Brighton) > Andrew Grillo (Holley) decision 9-3
130  Andrew Kreiger (WS) > Mike Brongo (Spencerport) fall 3:57
135  Trevor Chinn (Canandaigua) > Chuck Zimmerman (Spencerport) decision 9-3
140  J.P. Zengerle (GC) > Sam Herman (BB) decision 6-5
145  Donald Williams (Kendall) > Andrew Scolaro (CS) default
152  Cory Lawrence (Hornell) > Brendan Hamm (PY) OTC 2-1 (3OT)
160  Steve Stulpin (Spencerport) > Andy Merkel (MQJ) decision 11-5
171  Pat Van Thof (ER) > Brandon Clark (York) decision 10-7
189  Alex Baxter (Spencerport) > Matt Gsellmeier (Irondequoit) decision 7-5
215  Mike Patterson (Wayne) > Andy Peters (Spencerport) major decision 12-0
275  Phil Byers (GC) > Adam Kennel (Irondequoit) decision 6-2

Championship Semifinals

 96  Nick Price (Pembroke) > Dan Mandara (Canandaigua) decision 6-3
 96  Paul Paddock (Warsaw) > Jasen Borshoff (Pittsford) decision 5-2
103  Pat Hagerty (Attica) > Rocco Catalfomo (Canandaigua) decision 8-7
103  Anwar Goeres (Holley) > Josh Fuller (Spencerport) decision 11-9 (1OT)
112  Eric Ziegler (WS) > Josh Patterson (Wayne) decision 6-4
112  Kyle Ingraham (Canandaigua) > Geoff Chippendale (Kendall) fall 1:41
119  Travis Hilbert (Brockport) > Glenn Dowdy (GO) decision 6-4 (1OT)
119  Gregor Gillespie (WS) > Joey Ranzenbach (Hilton) technical fall 3:59
125  Andrew Grillo (Holley) > Nate Patterson (Wayne) decision 5-1
125  Gene Kobilansky (Brighton) > Dave LaRussa (RH) fall 3:54
130  Mike Brongo (Spencerport) > Nelson McNiel (GA) major decision 13-1
130  Andrew Kreiger (WS) > Zach Bean (Newark) fall 2:20
135  Chuck Zimmerman (Spencerport) > Chris Forte (Pittsford) decision 4-3
135  Trevor Chinn (Canandaigua) > Mike Thompson (Addison) major decision 16-3
140  Sam Herman (BB) > Dan Buttaccio (Midlakes) decision 5-2
140  J.P. Zengerle (GC) > Joe Young (Wayne) fall 3:28
145  Andrew Scolaro (CS) > Devan Bertch (Canisteo) fall 4:54
145  Donald Williams (Kendall) > Tim Jones (Geneva) major decision 13-4
152  Brendan Hamm (PY) > Todd Casella (Wayne) decision 3-0
152  Cory Lawrence (Hornell) > Andy Swain (RH) decision 6-3
160  Steve Stulpin (Spencerport) > Troy Tooley (Kendall) major decision 13-5
160  Andy Merkel (MQJ) > David McCheyne (SS) fall 3:30
171  Pat Van Thof (ER) > Rich Schimpf (Penfield) fall 4:15
171  Brandon Clark (York) > Kevin Bush (Brockport) decision 11-7
189  Matt Gsellmeier (Irondequoit) > Karl Meyer (Perry) decision 13-6
189  Alex Baxter (Spencerport) > Kevin Metarko (Addison) OTC 1-0 (3OT)
215  Mike Patterson (Wayne) > Bobby Plate (Mynderse) major decision 14-4
215  Andy Peters (Spencerport) > Adam Kern (SS) decision 14-8
275  Adam Kennel (Irondequoit) > A.J. Haak (Wayne) fall 3:55
275  Phil Byers (GC) > Ben Doty (Holley) decision 7-5


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V 57th Annual Wrestling Championships and 36th Annual State Qualifier)