★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V 40th Annual Wrestling Championships and 19th Annual State Qualifier
February 22, 1986 @ Tuttle North Gymnasium, SUNY Brockport (Brockport, New York)
Powered by matburn®

 

In Memory of Don Knisely
The 1986 Section V Wrestling Tournament was dedicated to Don Knisely, Geneva wrestling coach, 1976-1985. Click for larger image.




Slideshow: Brackets




Varsity

Teams

Addison, Alexander, Alfred-Almond, Avoca, Avon, Batavia, Bath Haverling, Bishop Kearney, Bloomfield, Bolivar, Brighton, Brockport, Byron-Bergen, Campbell, Canandaigua, Canisteo, Dansville, East Irondequoit Eastridge, East Rochester, Edison Tech (Rochester), Elba, Fairport, Gates Chili, Geneseo, Greece Athena, Greece Olympia, Hilton, Irondequoit, Jefferson (Rochester), Kendall, Le Roy, Lyndonville, Lyons, Marion, Monroe (Rochester), Newark, North Rose-Wolcott, Northstar Christian, Palmyra-Macedon, Pavilion, Penfield, Penn Yan, Perry, Red Creek, Savona, Sodus, Spencerport, Victor, Warsaw, Waterloo, Wayland, Wayne, Webster, Wellsville

Outstanding Wrestler Award - Rick Suhr (Spencerport)

Championship Final (1st)

 91  Tim McKee (BH) > Mitch Stern (Brighton) decision 6-1
 98  Kerry Foster (Canandaigua) > Sean Rucker (ER) major decision 8-0
105  Steve Marcoccia (ER) > Lucas Dobbins (Lyons) decision 4-1
112  Dave Pitoni (Hilton) > Jim Hopkins (BH) decision 9-3
119  Brian Read (BB) > Ray LeChase (Spencerport) decision 12-9
126  Ron Gross (Wayne) > Bill Herko (ER) decision 12-5
132  Mike Condello (ER) > Kelly Boyle (Batavia) decision 10-4
138  Mike LoPresti (Spencerport) > Gary Bayne (Lyndonville) fall 5:18
145  Greg Lechner (Brighton) > Jeff Howard (Wayne) decision 5-0
155  Rick Suhr (Spencerport) > Tim Habecker (Marion) decision 7-5
167  Ben Weinthal (Brighton) > Greg Leitten (Pavilion) major decision 14-5
177  Todd Mirabella (Brighton) > Gary Hively (Addison) fall 4:39
215  Mike Fusilli (BK) > Shawn Cavanaugh (Irondequoit) fall 1:35
250  Joseph Amico (Batavia) > Scott Pieters (Newark) decision 9-5

Championship Semifinals

 91  Tim McKee (BH) > Chris Bannister (Spencerport) decision 4-3
 91  Mitch Stern (Brighton) > Shawn Knisely (Waterloo) decision 5-4
 98  Kerry Foster (Canandaigua) > Tom Thompson (PY) decision 10-5
 98  Sean Rucker (ER) > Tom Finnerty (Waterloo) major decision 12-2
105  Steve Marcoccia (ER) > Arturo Martinez (Pavilion) major decision 17-4
105  Lucas Dobbins (Lyons) > Dale Chapin (Campbell) decision 10-7
112  Dave Pitoni (Hilton) > Greg Priebe (NRW) technical fall 18-2
112  Jim Hopkins (BH) > Tom Cunningham (Canandaigua) decision 2-0
119  Brian Read (BB) > Pat Serafino (Hilton) major decision 14-0
119  Ray LeChase (Spencerport) > Steve Peterson (Savona) decision 12-1 (1OT)
126  Ron Gross (Wayne) > Dan Macca (Fairport) major decision 16-5
126  Bill Herko (ER) > Pat Parker (PM) decision 12-10
132  Mike Condello (ER) > Vaughn Peterson (Sodus) decision 6-4
132  Kelly Boyle (Batavia) > Jim Lupisella (Brockport) decision 6-4
138  Mike LoPresti (Spencerport) > Chad Rucker (ER) major decision 13-1
138  Gary Bayne (Lyndonville) > Jeff Perrigo (Kendall) fall 2:55
145  Greg Lechner (Brighton) > Jim Newby (Marion) decision 10-4
145  Jeff Howard (Wayne) > Mike Dunsmore (Bolivar) decision 6-3
155  Rick Suhr (Spencerport) > Steve Woodworth (Canisteo) technical fall 20-5
155  Tim Habecker (Marion) > Don Stager (PM) decision 5-4
167  Ben Weinthal (Brighton) > Jeff Davis (Brockport) decision 10-5
167  Greg Leitten (Pavilion) > Nick Castiglia (Canandaigua) decision 3-0
177  Todd Mirabella (Brighton) > Emery Uveino (Perry) major decision 16-6
177  Gary Hively (Addison) > Dan Crowley (Victor) fall 3:33
215  Mike Fusilli (BK) > Jim Tietz (LR) fall 3:33
215  Shawn Cavanaugh (Irondequoit) > David Currie (GO) decision 6-5
250  Joseph Amico (Batavia) > Doug Schroth (GC) decision 7-1
250  Scott Pieters (Newark) > Charles Spinks (Kendall) fall 3:13

Championship Quarterfinals

 91  Tim McKee (BH) > Jim Casey (Geneseo) decision 5-0
 91  Chris Bannister (Spencerport) > Andy Antonucci (Hilton) fall 0:40
 91  Mitch Stern (Brighton) > Bill Opett (Bloomfield) technical fall 5:25
 91  Shawn Knisely (Waterloo) > Brian Peterson (Avoca) decision 5-0
 98  Kerry Foster (Canandaigua) > Darwin Michielsen (PM) decision 12-11
 98  Tom Thompson (PY) > Joe LoPresti (Spencerport) decision 5-4
 98  Sean Rucker (ER) > Dan Sobol (Brighton) decision 5-0
 98  Tom Finnerty (Waterloo) > Ilias Diakomihalis (GA) decision 7-2
105  Arturo Martinez (Pavilion) > Frank Freer (NRW) decision 9-6
105  Lucas Dobbins (Lyons) > Scott Daley (Brockport) decision 4-0
105  Dale Chapin (Campbell) > Jim Kling (Wellsville) fall 1:55
112  Dave Pitoni (Hilton) > Paul Hyland (Victor) technical fall 20-4
112  Greg Priebe (NRW) > Don Read (BB) decision 6-3
112  Jim Hopkins (BH) > Charles Sortino (Brockport) major decision 10-0
112  Tom Cunningham (Canandaigua) > Joe Guiles (Campbell) decision 8-2
119  Brian Read (BB) > Ray LeChase (Spencerport) decision 12-9
119  Pat Serafino (Hilton) > Bill Dempsey (LR) decision 2-0
119  Ray LeChase (Spencerport) > Fritz Zagorski (EIE) technical fall 19-4
119  Steve Peterson (Savona) > Stan Dauphinee (Avon) decision 7-2
126  Ron Gross (Wayne) > Pat Keenan (Brighton) major decision 14-2
126  Dan Macca (Fairport) > Pete Vonglis (Avon) decision 9-8
126  Bill Herko (ER) > Tom Billone (Spencerport) major decision 9-1
126  Pat Parker (PM) > Jason Loughlin (Geneseo) decision 7-4
132  Vaughn Peterson (Sodus) > Matt Cramer (PY) decision 3-2
132  Kelly Boyle (Batavia) > Mark Didas (Wayland) fall 1:37
132  Jim Lupisella (Brockport) > John Norton (Geneseo) major decision 12-2
132  Mike Condello (ER) > Marcus Barnes (Penfield) referee's decision
138  Mike LoPresti (Spencerport) > Matt Grisewood (Warsaw) fall 1:04
138  Chad Rucker (ER) > Mark Gould (RC) fall 5:19
138  Gary Bayne (Lyndonville) > Bill Norberg (Waterloo) fall 3:35
138  Jeff Perrigo (Kendall) > Corky Kelsey (Wayne) decision 5-4
145  Greg Lechner (Brighton) > Claxton DuVal (NRW) decision 9-5
145  Jim Newby (Marion) > Mark Cammilleri (NC) decision 6-5
145  Jeff Howard (Wayne) > Trevor Regan (Avon) major decision 8-0
145  Mike Dunsmore (Bolivar) > Rob Fuller (Brockport) decision 7-4
155  Rick Suhr (Spencerport) > Charles Clarke (MR) major decision 17-4
155  Steve Woodworth (Canisteo) > Aaron Farrell (Dansville) fall 5:24
155  Tim Habecker (Marion) > Jacques Monte (Fairport) decision 4-0
155  Don Stager (PM) > Rick Sadwick (Hilton)
167  Ben Weinthal (Brighton) > Bob Weaver (BH) major decision 12-4
167  Jeff Davis (Brockport) > Mike Chester (LR) decision 5-0
167  Greg Leitten (Pavilion) > James Diehl (Alexander) fall 5:34
167  Nick Castiglia (Canandaigua) > Mike Payne (PY) decision 6-5
177  Todd Mirabella (Brighton) > Squire Knight (Lyons) decision 18-11
177  Emery Uveino (Perry) > Mike Rossi (ER) decision 7-0
177  Gary Hively (Addison) > Bill Cronmiller (ETR) decision 13-8
177  Dan Crowley (Victor) > Marshall Livingston (RC) fall
215  Mike Fusilli (BK) > Jon Lachnicht (RC) fall 5:20
215  Jim Tietz (LR) > Ed Woods (Elba) fall 1:28
215  Shawn Cavanaugh (Irondequoit) > Dave Ferguson (Bloomfield) fall 1:20
215  David Currie (GO) > Scott Weeks (AA) decision 8-2
250  Joseph Amico (Batavia) > Clint Hadsell (AA) fall 1:16
250  Doug Schroth (GC) > Barry Fenstermaker (LR) decision 12-9
250  Scott Pieters (Newark) > Andy Colvin (Webster) major decision 8-0
250  Charles Spinks (Kendall) > Terry Blackwell (JR) decision 12-6


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V 40th Annual Wrestling Championships and 19th Annual State Qualifier)