★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class A2 Wrestling Championships
February 8, 2020 @ Canandaigua Academy (Canandaigua, New York)
Powered by matburn®

 

Spencerport Rangers
Section V Class A2 Wrestling Champions. Shared by Spencerport Wrestling. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Spencerport 319.5, Brockport 206.5, Webster Thomas 185.5, Attica/Batavia 140.5, Victor 125, Canandaigua 116.5, Churchville-Chili 116.5, Irondequoit 91.5, Brighton 82.5, McQuaid Jesuit 45.5, East Irondequoit Eastridge 7

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Casper Stewart (AB)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Mason Wersinger (Spencerport)

Championship Final (1st)

 99  Cal Russo (Spencerport) > Cael Raines (CC) decision 9-3
106  Sean Cullen (Spencerport) > Coy Raines (CC) decision 7-0
113  Casper Stewart (AB) > Seth Russo (Spencerport) decision 6-5
120  Tyler Daly (Brockport) > Dominic Vinci (Spencerport) major decision 14-1
126  Ryan Daly (Brockport) > Codey Jensen (Victor) major decision 9-0
132  Travis Kauffman (AB) > Reese Hibbard (Canandaigua) technical fall 16-1
138  Jake Scherbyn (Spencerport) > Gabriel Horton (Brockport) decision 5-4
145  Mason Wersinger (Spencerport) > Jacob Zimmerman (Spencerport) technical fall 19-4
152  Isaiah Rodriguez (Brockport) > Draven Cruz (Canandaigua) decision 9-2
160  Tyler Langley (WT) > Grant Johnston (Canandaigua) decision 7-4
170  Derek Woodall (Irondequoit) > Cameran Coccitti (WT) decision 9-3
182  Jake Aina (Spencerport) > Regan Endres (Victor) fall 2:43
195  Silas Egenlauf (Spencerport) > Dominic DiStasio (Irondequoit) decision 5-0
220  Josh Barber (AB) > Thomas Doty (Brockport) decision 4-1
285  Michael Nanna (Spencerport) > Sebastian Hariram (Brighton) fall 0:38

Consolation Final (3rd)

 99  Dom Attardi (Victor) > Tony Marcano (Victor) TB 2-1 (2OT)
106  Jacob Mendola (WT) > Dino Battisti (Brockport) SV 5-3 (1OT)
113  Jake Daly (Brockport) > Cole Nadritch (WT) decision 12-5
120  Nicholas Williams (CC) > Chase Gottstein (WT) decision 5-4
126  Jackson Allen (WT) > Lucas Mark (Brighton) decision 8-5
132  Patrick McCray (MQJ) > Aiden Conn (Spencerport) decision 3-1
138  Sam Ricci (Victor) > Matthew Frisa (Spencerport) fall 1:59
145  Zeshawn Armstrong (AB) > Jonathan Jeffers (CC) decision 8-5
152  Benji Abreu (Victor) > Kaden Marucci (AB) decision 5-0
160  Joe Marcello (Spencerport) > Brandon Perrone (MQJ) decision 3-2
170  Austin Cayward (Canandaigua) > Jonathan Aina (Spencerport) decision 10-6
182  Christopher Pannell (WT) > Tyler Davies (Brockport) forfeit
195  Sean Dowdell (Brockport) > Nathan Barrett (WT) decision 7-2
220  Antonio Valdez (Irondequoit) > Will Kurz (Victor) fall 3:43
285  Daniel Chatman (Brockport) > Michael Throumoulos (WT) decision 7-3

Consolation Final (5th)

 99  Braeden Raines (CC) > Gage Tellier (WT) fall 4:51
106  Austin Davis (Brockport) > Drew Hambley (CC) decision 6-5
113  Aviv Kane (Brighton) > Braden Whitcomb (Canandaigua) decision 7-5
120  Nick Lamkin (AB) > Bryan McLean (WT) decision 5-3
126  Alex Burroughs (Spencerport) > Wyatt Kauffman (AB) fall 0:14
132  Daniel Barraclough-Tan (Brighton) > Mike Vullo (Irondequoit) fall 1:17
138  Dylan Schmitt (WT) > Gavin Schmidt (AB) forfeit
145  Thomas Rich (Brighton) > Thomas Wygal (WT) forfeit
152  Peter Barraclough-Tan (Brighton) > Owen Dalberth (WT) fall 1:16
160  Alejandro Lisboa (CC) > Lucas Davis (Canandaigua) fall 4:11
170  Elias Putney (Brighton) > Jahmere Hayes (EIE) fall 1:31
182  Trace Holford (CC) > Tyler Colbey (Irondequoit) fall 1:29
195  Ryan Kuhn (Canandaigua) > Ty Rader (Victor) fall 3:32
220  Jonathon Espada (Irondequoit) > Keleb Sparks (Canandaigua) fall 1:50
285  Shane Slowe (Canandaigua) > Alex Biehl (AB) fall 3:46


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class A2 Wrestling Championships)