★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships
February 6, 2015 - February 7, 2015 @ Keshequa High School (Nunda, New York)
Powered by matburn®

 

Section V Class B Sectionals
The Section V Class B Wrestling Sectionals are Friday and Saturday, February 6 and 7, at Keshequa High School. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Lyndonville 265.5, Keshequa 223, Alfred-Almond 161, South Seneca 135, Bolivar-Richburg 118, Geneseo 116, Dundee 114, Avoca 78, Jasper-Troupsburg 77, Caledonia-Mumford 67, Arkport 42, Kendall 40, Fillmore 33.5, Red Jacket 30, Lyons 29

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Adam Wagner (SS)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Nick Wyckoff (SS)

Championship Final (1st)

 99  Colton Davis (Keshequa) > Gavin Porter (AA) decision 5-0
106  Jeffrey Gress (Lyndonville) > Matt Brothers (Geneseo) decision 6-0
113  Kristian Miller (BR) > Garren Bayne (Lyndonville) decision 7-0
120  Anthony Recco (Lyndonville) > Evan Wood (AA) fall 1:32
126  Chase Wood (Keshequa) > Nate O'Brochta (Avoca) fall 3:14
132  Adam Wagner (SS) > Victor Peterson (Avoca) decision 3-0
138  Chris McDonald (Lyndonville) > Chuck Bolon (BR) decision 6-3
145  Robert Lukaszonas (Geneseo) > Dustin Joy (Lyndonville) decision 4-1
152  Tom Follman (Lyndonville) > Connor McEvoy (Keshequa) decision 6-4
160  Devon Joy (Lyndonville) > Austin Prince (Keshequa) default
170  Nick Wyckoff (SS) > James Lukaszonas (Geneseo) decision 4-3
182  Colin Johnson (AA) > Aaron Morris (AA) major decision 10-1
195  Luke Macintosh (SS) > Miguel Quintana (AA) technical fall 16-0
220  James Steere (AA) > Andrew Cook (Lyons) decision 5-3
285  Mike Macauley (Geneseo) > Jed Middleton (Keshequa) decision 3-0

Consolation Final (3rd)

 99  Reese Ledford (Lyndonville) > Cameron Mortensen (RJ) fall 5:07
106  Lance Todd (Keshequa) > Paul Urquhart (Kendall) major decision 10-0
113  Cullen Heveron (Lyndonville) > Damion Brown (SS) forfeit
120  Sheldon Gardner (BR) > Jared Boss (Keshequa) decision 7-0
126  Hunter Studley (BR) > Nate Mattice (CM) decision 3-2
132  Dustin Hinckley (Lyndonville) > Mason Geens (Keshequa) default
138  Shawn Fox (Avoca) > Austin Galton (Keshequa) decision 13-9
145  Ivan Stone (JT) > Ian Milliman (CM) decision 9-6
152  Cameron Geiger (CM) > Logan Calkins (AA) fall 1:58
160  Josh O'Neil (JT) > Keith Swartz (Fillmore) decision 14-8
170  Kameron Miller (BR) > Wyatt Holley (Keshequa) forfeit
182  Dakota Hanes (Dundee) > Dawson Joy (Lyndonville) decision 13-11
195  Andrew Morris (BR) > Keagan Carmenatty (SS) fall 1:37
220  Jeff Wood (Dundee) > Brad Smith (Dundee) decision 3-2
285  Lance Irwin (Dundee) > Frankie Carrasquillo (Lyndonville) decision 1-0

Consolation Final (5th)

 99  Connor Galton (Keshequa) > Sully Chamberlain (AA) fall 0:23
106  Nicole Hurlburt (Arkport) > Michael Gee (Dundee) fall 3:33
113  Clay Baron (CM) > Hunter Palmer (Avoca) decision 3-2
120  Holden Waid (SS) > Spencer Malone (Geneseo) decision 4-3
126  Jayson Lovejoy (Dundee) > Bryce Herington (Arkport) fall 4:18
132  Tevrett Covedill (Fillmore) > Kyle Hainsworth (Geneseo) major decision 11-0
138  Skylar Rasmussen (SS) > Jake Zimmer (Dundee) decision 11-6
145  Steven Neese (Keshequa) > Broc Burdick (BR) fall 0:49
152  Brennan Krall (Dundee) > Blaine Knoll (Avoca) fall 1:58
160  Robert Petro (Dundee) > Drake Hillier (Arkport) fall 5:07
170  Dylan Briggs (RJ) > Brandon Drake (JT) decision 11-4
182  Dillon Bentley (Fillmore) > Tyler Cornish (Avoca) technical fall 16-0
195  Austin Brown (JT) > Billy Miller (Kendall) decision 5-2
220  Justin Calkins (JT) > Keith Campbell-Welch (SS) fall 2:46
285  Jacob London (AA) > Mike Raschke (Kendall) fall 1:48


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships)