NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 19, 2000 - February 20, 2000 @ Caledonia-Mumford High School (Caledonia, New York)

 

Cal-Mum wins C wrestling
SOURCE: Rochester Democrat and Chronicle, Monday, February 21, 2000. Reproduced by armdrag.com with permission. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Caledonia-Mumford 177.5, Kendall 142.5, Le Roy 132.5, Holley 128, Perry 114.5, Letchworth 104, Sodus 104, East Rochester 85, Addison 75, Williamson 74, Warsaw 73.5, Campbell-Savona 71.5, Byron-Bergen 67.5, Pembroke 50.5, Wellsville 35.5, Bishop Kearney 34, Lyons 33, Avon 18, Marion 14, Bloomfield 8.5

Championship Final (1st)

 96  Peter Flint (Warsaw) > James Kirstein (Kendall) decision 5-2
103  Tim Jones (CM) > Mike Gale (LR) decision 4-2
112  Chris Gekoski (Kendall) > Sam Herman (BB) decision 9-6
119  Troy Tooley (Kendall) > Andrew Scolaro (CS) decision 4-2
125  Aaron Hillyard (Sodus) > Jason English (Addison) decision 18-13
130  Tony D'Ambra (CM) > Casey Burchfield (Kendall) decision 8-1
135  Rick Essom (ER) > Alden Homner (Williamson) decision 3-1
140  Joe Scolaro (CS) > Paul Clarke (Williamson) major decision 14-1
145  Adam Ezell (Holley) > Ryan Alexander (LR) decision 8-6
152  Jason Blanchard (Holley) > James Beaumont (CM) decision 4-0
160  Shane Rimmer (Perry) > Matt Riggi (LR) major decision 8-0
171  Jason Saeva (LR) > Albert Manuel (Williamson) decision 3-1
189  Willie Jones (CM) > Scott VanLare (Sodus) decision 8-2
215  Brian Shum (LR) > Josh DeGroff (Perry) fall 2:28
275  David Leitten (Warsaw) > Adam Kilpatrick (CM) fall

Consolation Final (3rd)

 96  Andrew Grillo (Holley) > Alden Akins (Sodus) decision 8-2
103  Tim Sampsell (ER) > Brandon Windows (Addison) fall 3:37
112  Greg Brown (CM) > Rich Cuozzo (Perry) fall
119  Fred Banks (Holley) > Patrick O'Connell (BK) fall 3:28
125  Rick Underwood (Holley) > Brandon Treat (Letchworth) major decision 12-2
130  Stephen Cragg (ER) > Jeremy Rothmund (Addison) decision 8-1
135  Blaine Broughton (Letchworth) > Chad Robinson (CM) decision
140  Phil Sovocool (Letchworth) > Rob Rowland (Pembroke) decision 6-4 (1OT)
145  E.J. Patton (Sodus) > Josh Lenhard (ER) decision 2-1
152  Dan Osborn (Letchworth) > Efrain Lopez (Sodus) fall 4:02
160  Jason Skivington (BB) > Joe Suhr (Pembroke) decision 5-3
171  Chris Reger (Warsaw) > Mike Jeffries (Avon) decision 3-1 (1OT)
189  Josh Jadwin (Wellsville) > Jeff Dueppengiesser (Perry) fall 1:49
215  Matt Pruner (Kendall) > Matt Horton (Lyons) fall 2:21
275  Jeremy Gabbey (Pembroke) > Barret Buehler (Perry) fall 2:59


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships)