NYSPHSAA Section V Class D Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 14, 1997 - February 15, 1997 @ Geneseo High School (Geneseo, New York)

 

Class D
SOURCE: Rochester Democrat and Chronicle, Monday, February 17, 1997. Reproduced by armdrag.com with permission.


Varsity

Team Final

Canisteo 174.5, Pavilion 134, Bolivar-Richburg 103, Red Jacket 102, Lyndonville 95, Caledonia-Mumford 86.5, Dundee 83.5, Bloomfield 76, Alexander 68, Campbell-Savona 67, Northstar Christian 65, Jasper-Troupsburg 61.5, Hammondsport 57.5, Keshequa 57, Geneseo 56.5, Red Creek 54.5, Fillmore 41, Avoca 38, Alfred-Almond 37.5, Batavia Notre Dame 36.5

Championship Final (1st)

 96  Joe Scolaro (CS) > Cory Beardsley (Pavilion) fall 4:36
103  Tom Russo (Lyndonville) > Kris Harrington (CM) decision 6-4
112  Bill Crooks (Keshequa) > Ben Leiby (RJ) decision 13-6
119  Joe Crook (Canisteo) > Jamie Lockwood (RJ) decision 4-0
125  Mike Vernaccini (Pavilion) > Josh Woodworth (Canisteo) major decision 9-1
130  Tim Stewart (Canisteo) > Bill Rossborough (Geneseo) decision 3-2
135  Ken Empson (Dundee) > Like Thompson (Canisteo) decision 8-7
140  Chris Sabato (BND) > Matt Kaus (Alexander) decision 7-5 (1OT)
145  Mike Cox (CM) > Nick Setter (RJ) major decision 12-2
152  Brett Young (Canisteo) > Lucas Flint (Pavilion) decision 11-2
160  Marty Messner (Bloomfield) > Steve Donlon (Canisteo) decision 5-2
171  Jeff Harrison (Dundee) > Jason Flint (Pavilion) major decision 8-0
189  Tom Lafferty (Fillmore) > Jared Madison (RC) fall 5:46
220  Seth Rak (Lyndonville) > Eric Francis (JT) fall 5:10
275  Jim Carver (Bloomfield) > Dave Miller (Avoca) major decision 14-4

Consolation Final (3rd)

 96  Gary McDowell (BR) > Adam Jensen (Hammondsport) decision 8-6
103  Sabin Hood (Hammondsport) > Chris Bala (Alexander) default
112  Dustin Beardsley (Pavilion) > John Ames (NC) decision 11-8
119  Ron Drew (Dundee) > Jeremy McIntrye (RC) decision 7-2
125  Eric Feliciano (Keshequa) > Chris Westbrook (Hammondsport) major decision 13-1
130  David Stein (NC) > John Hutton (Pavilion) decision 6-3
135  Josh Himan (BR) > Scott Austin (CM) decision 3-1
140  Jeff Ames (NC) > Ben Pople (RC) decision 7-1
145  Josh Erwin (Geneseo) > Trevor Flint (JT) fall 3:54
152  Donnie Moore (BR) > Randy Eddy (Geneseo) fall 4:35
160  Brett Wilson (Lyndonville) > John Moore (RJ) fall 4:59
171  Nate Flugel (Lyndonville) > Curt Gowdy (BR) fall 4:53
189  Kevin Moravek (Dundee) > Chris Setter (RJ) decision 5-2
220  Mark Branton (Pavilion) > Jeremiah Blue (BR) decision 5-3 (1OT)
275  Jack Gorham (BR) > Shawn McCrae (AA) decision 10-6


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class D Wrestling Championships)