★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B2 Wrestling Championships
February 8, 2020 @ Warsaw High School (Warsaw, New York)
Powered by matburn®

 

2020 NYSPHSAA Section V Class B2 Wrestling Champions
The individual weight class champions at the 2020 NYSPHSAA Section V Class B2 Wrestling Championships. Click for larger image.






Varsity

Team Final

Canisteo-Greenwood 252.5, Letchworth 228.5, Warsaw 181, Addison 178, Le Roy 138, North Rose-Wolcott 135.5, East Rochester 99, Wellsville 88, Byron-Bergen (+Elba) 86, Campbell-Savona/Bradford 73, Holley-Kendall 59.5, Mynderse 52, Pavilion/York 44, Red Jacket 40, Lyons (+Clyde-Savannah) 4, Pembroke 0

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Ryan Caudill (PY)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Andrew Englerth (LR)

Championship Final (1st)

 99  Xavier Dejesus-Remchuk (CG) > Gavin Bob (CG) fall 1:09
106  Lucas Mason (CG) > Jacob Howe (Addison) decision 4-2
113  Braidon Woodward (CG) > Colton Havens (CG) major decision 11-0
120  Brian Baker-Herter (Letchworth) > Noah Green (Addison) decision 4-1
126  Joe Brennan (LR) > Luke Kilmer (CG) fall 6:00
132  Adam Grover (Warsaw) > Aidan Green (Addison) decision 6-4
138  Ryan Caudill (PY) > Daniel Baker-Herter (Letchworth) SV 3-1 (1OT)
145  Seamus Costello (ER) > Cole Rauscher (LR) decision 3-1
152  Zach Hannan (BB (+Elba)) > Nate Andrews (LR) major decision 12-4
160  Andrew Englerth (LR) > Ryder Slayton (CG) decision 4-0
170  Kaul Runfola (Letchworth) > Jake Minier (NRW) fall 3:35
182  Evan Reding (Letchworth) > Colby Jones (Addison) decision 18-17
195  Nate DeGroff (Warsaw) > Kyle Kasper (NRW) fall 3:40
220  Ethan Woodward (Warsaw) > Noah Wazinski (NRW) major decision 9-0
285  Mike Raschiatore (ER) > Eagan Enke (Wellsville) default 1:33

Consolation Final (3rd)

 99  Derek Smith (Letchworth) > Bruce Rasmusson (HK) decision 2-0
106  Jackson Conway (Warsaw) > J.C. Starowitz (BB (+Elba)) decision 4-0
113  Matthew Allen (RJ) > Brennan Foster (Addison) fall 4:17
120  Beau Zeh (CG) > Connor Purdy (Warsaw) fall 1:47
126  David Howe (Addison) > Quinn Bannister (Letchworth) decision 4-1
132  Anthony Burdick (Addison) > Will Aumick (CSB) decision 9-6
138  Ryleigh Duryee (Letchworth) > Steve Tammellin (CSB) decision 3-1
145  Jaycob Parulski (CSB) > Alex Mason (CG) default 1:00
152  Ian Blanchard (Letchworth) > Dawson Custer (HK) fall 4:37
160  Logan Winnie (Letchworth) > Alex Morales (ER) decision 4-1
170  Hunter Brandes (Wellsville) > Chris Cratsley (Mynderse) fall 4:22
182  Nathan Wazinski (NRW) > Damian Elliot (CSB) fall 4:29
195  Phil Hahn (LR) > John Layfield (Wellsville) fall 2:22
220  Nathan Button (CG) > Garret Wilson (Addison) decision 9-2
285  Jacob Mullen (CG) > Mekha Dorrough (Wellsville) decision 2-1

Consolation Final (5th)

 99  Daniels Dawson (BB (+Elba)) > Cade Sands (Addison) fall 2:30
106  Taylor Belkota (Letchworth) > Phil Love (Mynderse) fall 0:42
113  Ben Collins (NRW) > Justin Baker (Warsaw) fall 4:43
120  Bronc Petrie (Mynderse) > Rowan Moore (RJ) fall 0:50
126  Chris Shearing (Letchworth) > Cody McIntyre (Mynderse) fall 2:06
132  Justin Bachman (NRW) > Ayden Miller (Letchworth) major decision 11-0
138  Santosh Mongar (Warsaw) > Jayden Pieniaszek (HK) forfeit
145  Clayton Reed (NRW) > Tyler Schwalbach (RJ) fall 2:14
152  Kaine Tisdale (Warsaw) > Parker Phelps (PY) fall 3:46
160  Jordan Wilson (Warsaw) > Malachi Smith (BB (+Elba)) fall 3:27
170  Jared Davis (CG) > Caden Atwood (Addison) decision 7-2
182  Xavier Mek (ER) > Alex Dean (BB (+Elba)) forfeit
195  Cole Ricci (ER) > Kevin Marcial (ER) decision 5-1
220  Evin Rought (Wellsville) > Jordan Felice (Mynderse) major decision 13-4
285  Ethan Daugherty (Warsaw) > Jimmy Burns (LR) fall 0:24


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B2 Wrestling Championships)