★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V 38th Annual Wrestling Championships and 17th Annual State Qualifier
February 25, 1984 @ Tuttle North Gymnasium, SUNY Brockport (Brockport, New York)
Powered by matburn®

 

91 pounds
Bracket owned by the late Rob Martin of Caledonia. Click for larger image.





Varsity | Super Sectionals

Teams

Alfred-Almond, Avoca, Avon, Batavia, Bath Haverling, Bishop Kearney, Bolivar, Brighton, Brockport, Byron-Bergen, Caledonia-Mumford, Campbell, Canandaigua, Canisteo, Cardinal Mooney, East Rochester, Edison Tech (Rochester), Elba, Fairport, Gates Chili, Geneseo, Geneva, Greece Athena, Hilton, Hornell, Irondequoit, Jasper, Kendall, Le Roy, Livonia, Lyndonville, Lyons, Marion, McQuaid Jesuit, Midlakes, Newark, North Rose-Wolcott, Palmyra-Macedon, Pavilion, Pembroke, Penfield, Penn Yan, Pittsford, Red Creek, Rush-Henrietta, Savona, Sodus, Spencerport, Victor, Warsaw, Waterloo, Wayland, Wayne, Webster, Wellsville, Williamson, York

Outstanding Wrestler Award - Marty King (Canandaigua)

Championship Final (1st)

 91  Mike Lacognato (Canandaigua) > Steve Peterson (Savona) decision 4-0
 98  Butch Hibbard (Canandaigua) > Mike Siebert (Lyndonville) decision 5-0
105  Paul Lamphier (Canandaigua) > Bob Zoeke (MQJ) decision
112  Joe Hibbard (Canandaigua) > Kevin Bishop (GA) major decision 17-6
119  Jon Blauvelt (Brighton) > Joel Lamson (Waterloo) decision 6-4
126  Marty King (Canandaigua) > Elon Ranke (NRW) superior decision 23-3
132  Tim Quinn (ER) > Tom Walter (Fairport) decision 4-0
138  Mike Cronmiller (ETR) > Mike Braun (Livonia) decision 10-5
145  John Suhr (Spencerport) > Nick Whitcomb (Fairport) decision 6-5
155  Brian Kurlander (Brighton) > Kris Petote (Elba) decision 5-2
167  Pete Zajkowski (Pittsford) > Greg Sadwick (Hilton) decision 4-3
177  Chris Schojan (ER) > Dave Cutitta (Batavia) decision 4-0
215  C.C. Grant (Williamson) > Steve Vigliotti (Spencerport) decision 7-2
250  Bill Maher (Avon) > Bob Rolfe (RH) decision 6-0

Championship Semifinals

 91  Mike Lacognato (Canandaigua) > Sean Rucker (ER) decision 2-1
 91  Steve Peterson (Savona) > Tom Thompson (PY) major decision 10-2
 98  Butch Hibbard (Canandaigua) > Eric Wolfe (Midlakes) major decision 13-5
 98  Mike Siebert (Lyndonville) > Bruce Lafler (PY) decision 6-4
105  Paul Lamphier (Canandaigua) > Dale Chapin (Campbell) decision 8-3
105  Bob Zoeke (MQJ) > Lee Requa (Kendall) major decision 19-6
112  Joe Hibbard (Canandaigua) > John Williams (Geneva) decision 11-5
112  Kevin Bishop (GA) > Mike Sims (CM) decision 4-2
119  Jon Blauvelt (Brighton) > Joe Taverrite (ER) decision 6-4
119  Joel Lamson (Waterloo) > Mike Dunsmore (Bolivar) major decision 11-3
126  Marty King (Canandaigua) > Nathan Van Duzer (Brockport) major decision 14-3
126  Elon Ranke (NRW) > Gary Dempsey (LR) decision 5-3
132  Tim Quinn (ER) > Jerry Gaudino (BH) superior decision 22-0
132  Tom Walter (Fairport) > Tony LaDuca (Webster) decision 9-4
138  Mike Braun (Livonia) > Dave Johnson (Brockport) decision 8-7
138  Mike Cronmiller (ETR) > Dean Thompson (Canisteo) decision 9-2
145  Nick Whitcomb (Fairport) > Paul Staheli (Williamson) decision 10-4
145  John Suhr (Spencerport) > Darrold Brownell (Wellsville) major decision 10-1
155  Brian Kurlander (Brighton) > Scott DeSimone (CM) fall 3:57
155  Kris Petote (Elba) > Andy Oderkirk (BB) decision 10-3
167  Pete Zajkowski (Pittsford) > Glenn DeFisher (Williamson) DQ
167  Greg Sadwick (Hilton) > John Wolfe (Brighton) decision 7-3
177  Chris Schojan (ER) > Joe Errigo (CM) decision 4-2
177  Dave Cutitta (Batavia) > Jeff Miller (Brockport) decision 4-0
215  C.C. Grant (Williamson) > Rusty Middlebrook (Midlakes) decision 2-1
215  Steve Vigliotti (Spencerport) > Chris Chiara (Geneseo) major decision 11-0
250  Bill Maher (Avon) > Warren Brant (ER) decision 4-0
250  Bob Rolfe (RH) > Mike Van Horn (Brighton) decision 9-5

Championship Quarterfinals

 91  Mike Lacognato (Canandaigua) > Ken Jenner (Webster) superior decision 14-1
 91  Sean Rucker (ER) > Lucas Dobbins (Lyons) major decision 8-0
 91  Steve Peterson (Savona) > Joe Gauss (Campbell) fall 2:42
 91  Tom Thompson (PY) > Billy Brown (Waterloo) decision 5-2
 98  Butch Hibbard (Canandaigua) > Dave Pitoni (Hilton) fall 3:17
 98  Eric Wolfe (Midlakes) > Joel Smith (Williamson) fall 4:16
 98  Mike Siebert (Lyndonville) > Joe Rice (Newark) fall 3:18
 98  Bruce Lafler (PY) > Stan Dauphinee (Avon) default
105  Paul Lamphier (Canandaigua) > Howard Walker (Lyndonville) fall 1:47
105  Dale Chapin (Campbell) > Marcus Barnes (Penfield) decision 7-4
105  Bob Zoeke (MQJ) > Ed Carll (Livonia) decision 5-3
105  Lee Requa (Kendall) > Scott Sarama (Pembroke) decision 10-4
112  Joe Hibbard (Canandaigua) > Jim McDonald (Bolivar) decision 8-2
112  John Williams (Geneva) > Ron Gross (Wayne) major decision 14-3
112  Kevin Bishop (GA) > Dan Pappalardo (MQJ) decision 3-0
112  Mike Sims (CM) > Ken Halas (Victor) fall 1:23
119  Jon Blauvelt (Brighton) > Jason Loughlin (Geneseo) decision 5-4 (1OT)
119  Joe Taverrite (ER) > Jeff Royce (Warsaw) decision 5-0
119  Joel Lamson (Waterloo) > Tracy Foster (Canandaigua) fall 4:45
119  Mike Dunsmore (Bolivar) > Lynn Herrick (AA) default
126  Marty King (Canandaigua) > Joe Solpietro (Warsaw) fall 2:32
126  Nathan Van Duzer (Brockport) > Keith Bonalle (Victor) decision 9-6
126  Elon Ranke (NRW) > John Lindslay (RC) fall 1:45
126  Gary Dempsey (LR) > Kelly Boyle (Batavia) decision 9-2
132  Tim Quinn (ER) > Steve Velieri (GC) decision 2-0
132  Jerry Gaudino (BH) > Kurt Dinehart (Williamson) decision 9-4
132  Tom Walter (Fairport) > Pete VanGee (Marion) fall 5:05
132  Tony LaDuca (Webster) > Vaughn Emo (Avoca) decision 7-0
138  Mike Cronmiller (ETR) > Rick Suhr (Spencerport) decision 5-1
138  Mike Braun (Livonia) > Larry White (PM) decision 6-5
138  Dave Johnson (Brockport) > Rich Walker (BB) decision 8-7 (1OT)
138  Dean Thompson (Canisteo) > Paul Peterson (Sodus) decision 16-10
145  Darrold Brownell (Wellsville) > Phil St. George (Brockport) decision 7-5
145  Nick Whitcomb (Fairport) > David Moose (Avoca) decision 18-12
145  Paul Staheli (Williamson) > Mike Bank (Elba) fall 3:26
145  John Suhr (Spencerport) > Mike Kelly (Wayland) fall 5:30
155  Brian Kurlander (Brighton) > Greg Leitten (Pavilion) major decision 11-0
155  Scott DeSimone (CM) > Chuck Close (Geneseo) decision 4-2
155  Kris Petote (Elba) > Pete Jensen (PY) decision 9-4
155  Andy Oderkirk (BB) > Bob Kinslow (PM) decision 5-3
167  Pete Zajkowski (Pittsford) > Mark Boehm (Victor) decision 4-0
167  Glenn DeFisher (Williamson) > Kevin Condon (ER) decision 7-3
167  Greg Sadwick (Hilton) > Tom Woodard (Jasper) major decision 11-1
167  John Wolfe (Brighton) > Matt Wulforst (Hornell) decision 13-6
177  Chris Schojan (ER) > Jerrod DeMeurisse (PM) fall 3:41
177  Dave Cutitta (Batavia) > Nate Waller (Irondequoit) superior decision 15-1
177  Jeff Miller (Brockport) > Darryl Joy (Lyndonville) fall 1:15
177  Joe Errigo (CM) > Pete Secondo (Hornell) fall 3:52
215  C.C. Grant (Williamson) > Channing Goulette (Wayne) decision 8-4
215  Rusty Middlebrook (Midlakes) > Dave Popen (Fairport) fall 5:49
215  Steve Vigliotti (Spencerport) > Sam Inclema (Irondequoit) decision 11-5
215  Chris Chiara (Geneseo) > Shawn Wegener (York) fall 2:27
250  Warren Brant (ER) > Steve Morton (Lyons)
250  Bob Rolfe (RH) > Rich Carmel (Victor) fall 3:21
250  Mike Van Horn (Brighton) > Keith Knight (BK) fall 4:52
250  Bill Maher (Avon) > Joseph Amico (Batavia) fall 1:53


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V 38th Annual Wrestling Championships and 17th Annual State Qualifier)