NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 19, 1999 - February 20, 1999 @ Caledonia-Mumford High School (Caledonia, New York)

 



Varsity

Team Final

Holley 227.5, Le Roy 165, Addison 146, Warsaw 135, Perry 113.5, East Rochester 91, Caledonia-Mumford 83, Williamson 81.5, Byron-Bergen 75.5, Kendall 73, Mynderse 58.5, Sodus 49, Alexander 48.5, Letchworth 44.5, Lyons 24.5, Marcus Whitman 24, Marion 21, Bishop Kearney 14, Bloomfield 13, Avon 7, Pembroke 7

Championship Final (1st)

 96  Jeff Teike (Holley) > Mike Gale (LR) major decision 11-2
103  Adam Grillo (Holley) > Tim Sampsell (ER) decision 4-0
112  Jerry Brugger (Letchworth) > Chris Gekoski (Kendall) decision 7-5
119  Bill Schell (Warsaw) > Jeremy Rothmund (Addison) decision 7-5
125  Jason English (Addison) > Kristian Alexander (LR) technical fall 4:56
130  Zachariah Jones (Addison) > Chris Bala (Alexander) decision 8-2
135  Alden Homner (Williamson) > Earl Wolcott (Perry) decision 7-1
140  Mike Ellis (Mynderse) > Ryan Alexander (LR) decision 8-2
145  Jason Menzie (BB) > Gary French (Mynderse) decision 7-0
152  Shane Rimmer (Perry) > Jason Blanchard (Holley) decision 11-4
160  Kevin Bishop (Holley) > Jason Saeva (LR) decision 4-3
171  Phil Leitten (Warsaw) > Ben Macdonald (BB) decision 6-4
189  Jared Roy (Addison) > Dan Norstrand (LR) decision 6-1
215  Dan Eplin (ER) > Joe Barbi (Lyons) major decision 13-4
275  David Leitten (Warsaw) > Adam Gifaldi (Holley) decision 7-3

Consolation Final (3rd)

 96  Sam Herman (BB) > Brandon Windows (Addison) decision 5-2
103  Tim Jones (CM) > Rich Cuozzo (Perry) decision 4-2
112  Lucas Perry (Warsaw) > Fred Banks (Holley) decision 9-4
119  Jason Cooper (Holley) > Adam Jines (Letchworth) fall 4:43
125  Jacob Gillen (Warsaw) > Tony D'Ambra (CM) OTC 4-3 (3OT)
130  Adam Ezell (Holley) > Jesse Wolcott (Perry) major decision 8-0
135  Chad Alwardt (LR) > Joe Clark (Holley) fall 2:42
140  Matt Butler (Holley) > Paul Clarke (Williamson) decision 9-3
145  Brandon Ezell (Holley) > Robert Risley (Addison) decision 4-0
152  Joe Cottone (ER) > Ben Meyer (Williamson) forfeit
160  Albert Manuel (Williamson) > Jason VanLare (Sodus) major decision 11-2
171  Brian Shum (LR) > Scott VanLare (Sodus) major decision 11-2
189  Willie Jones (CM) > Bill Wagner (Williamson) major decision 11-2
215  Kevin Finnegan (Warsaw) > James Davis (Holley) decision 7-5
275  Wally Scutt (LR) > Matt Pruner (Kendall) major decision 8-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships)