★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships
February 2, 2018 - February 3, 2018 @ Wayne High School (Ontario Center, New York)
Powered by matburn®

 

Attica-Batavia
The Blue Devils won their second-straight Class BBB team title. Provided by Rick Stewart. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Attica/Batavia 231, Midlakes 163, Livonia/Wayland-Cohocton 140, Wayne 137.5, Palmyra-Macedon 132.5, Williamson (+Marion+Sodus) 127.5, Waterloo 107, Newark 102, Penn Yan 84, Hornell 74, Geneva 69, Dansville 61.5, Bath Haverling 59, Honeoye Falls-Lima 42.5

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Beka Bekauri (Geneva)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Connor Young (Midlakes)

Place Winners

152 6. Josh Orlopp (Midlakes)
    6. Zackary Burdick (Hornell)

Championship Final (1st)

 99  Carter Schubert (Williamson (+Marion+Sodus)) > Jace Schafer (PM) decision 5-0
106  Anthony Noto (HFL) > Mason Drew (Hornell) fall 1:28
113  Drew Schafer (Wayne) > Joey Deteye (Newark) fall 0:56
120  Kaleb Burgess (PM) > Brandon MacDonell (Midlakes) decision 2-0
126  Masin Schuster (Dansville) > Ethan Ferro (PM) decision 9-6
132  Beka Bekauri (Geneva) > J.J. Smith (LWC) decision 4-3
138  Colton Wood (LWC) > Cale Bartosch (PM) decision 3-2
145  Wyatt Smith (Midlakes) > Eddie Strzelec (AB) decision 6-0
152  Mason Compton (AB) > Robert Billett (Wayne) major decision 13-1
160  Blake Pariso (AB) > Coty Bailey (PY) decision 9-2
170  Jaden Presher (Midlakes) > Matthew Martusciello (LWC) decision 4-2
182  Ryan Damboise (LWC) > Zachary Thurston (Hornell) decision 5-2
195  Connor Young (Midlakes) = Cole Marr (Waterloo) draw
220  Robert Williams (Waterloo) > Tylor Barnhart (LWC) fall 7:24
285  Josh Barber (AB) > Jake DeWall (Waterloo) decision 6-5

Consolation Final (3rd)

 99  Travis Kauffman (AB) > Nicholas Noto (HFL) decision 5-4
106  Dominic Affronti (PM) > William Tennity (Wayne) decision 6-2
113  Quinn Bannister (AB) > Aiden Gales (PM) fall 5:38
120  Kaden Marucci (AB) > Gavin Schmidt (AB) fall 3:47
126  Noah Stachowiak (AB) > Damien Snyder (PY) fall 4:36
132  Owen House (Hornell) > Patrick Steinmetz (Williamson (+Marion+Sodus)) fall 3:49
138  Zachary Ludolph (Newark) > Jarred Calice (PY) fall 3:18
145  Devin LaDue (Wayne) > Dain Becker (BH) technical fall 15-0
152  Nate Elliott (PY) > Jesus Delacruz (Waterloo) decision 10-5
160  Nick Piazza (Williamson (+Marion+Sodus)) > Devon Rickard (BH) fall 4:50
170  Samuel Halstead (Williamson (+Marion+Sodus)) > Justin Babcock (Midlakes) decision 5-0
182  Ethan Jennings (AB) > Curtis Grimes (Midlakes) fall 3:24
195  Karam Ali (Dansville) > Rodney Jones (Williamson (+Marion+Sodus)) fall 2:00
220  Ryan Case (Williamson (+Marion+Sodus)) > Brody Brotz (BH) decision 8-4
285  Daishawn Rowe (Geneva) > Connor Simizon (Newark) decision 1-0

Consolation Final (5th)

 99  Chase Peacock (Midlakes) > Ayden Mowry (PY) decision 7-0
106  David Brown (LWC) > Donavan Rathbone (Waterloo) forfeit
113  Nick Lamkin (AB) > Luis Ortiz (Newark) fall 2:00
120  Nathen Wagner (Wayne) > Kevin Roelle (Dansville) decision 8-1
126  Lucas Cuppelli (Geneva) > Kaleb Seeley (Waterloo) fall 2:27
132  Collin Steiner (Newark) > Tim Geoghegen (AB) default
138  Jack LeStrange (Wayne) > Mason Rusinko (Geneva) fall 3:05
145  Matt Card (Newark) > Jayson Wassouf (Geneva) fall 3:50
152  DOUBLE FFT
160  Preston Cooper (Midlakes) > Joshua Armstrong (Wayne) forfeit
170  Ryan Farley (Newark) > Zachary Douglas (Dansville) decision 4-1
182  Carmen Piccirilli (Wayne) > Alvaro Chavez (PY) decision 3-1
195  Mason Hinze (AB) > Zach Trautman (PM) fall 1:33
220  Jacob Wright (Midlakes) > William Palmer (Geneva) decision 6-4
285  Jose Pablo-Perez Espinoza (Williamson (+Marion+Sodus)) > Caleb Maier (LWC) default


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships)