NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
February 20, 1998 - February 21, 1998 @ East Rochester High School (East Rochester, New York)

 

1998 NYSPHSAA Section V Class C Champions
FRONT ROW (left to right): Adam Grillo (Holley), Nate Brooks (Sodus), Aaron Hillyard (Sodus), Steve Kruger (Kendall), Kris Harrington (Cal-Mum), Keith Pitnaro (East Rochester), Brandon McGuire (Lyons), Shane Scott (Letchworth). BACK ROW: David Leitten (Warsaw), Rob Hatch (Avon), Phil Bove (Holley), Jared Roy (Addison), Jason Roy (Addison), Keith Arnold (East Rochester), Rob Alcott (Mynderse). Provided by Adam Grillo. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Holley 189, Addison 130, Le Roy 127.5, East Rochester 120.5, Warsaw 112, Sodus 108, Caledonia-Mumford 105, Letchworth 92.5, Perry 80.5, Williamson 74, Lyons 69, Kendall 58.5, Mynderse 58.5, Byron-Bergen 52, Avon 48.5, North Rose-Wolcott 41, Marion 20, Bishop Kearney 17.5, Keshequa 9

Championship Final (1st)

 96  Adam Grillo (Holley) > Jeremy Rothmund (Addison) major decision 12-0
103  Nate Brooks (Sodus) > Clayton Conway (Warsaw) decision 9-2
112  Aaron Hillyard (Sodus) > D.J. Blosenhauer (Holley) fall 1:30
125  Kris Harrington (CM) > Joe Smith (Letchworth) decision 7-2
130  Keith Pittinaro (ER) > Zachariah Jones (Addison) default
135  Brandon McGuire (Lyons) > Jason Blanchard (Holley) decision 2-0
140  Shane Scott (Letchworth) > Matt Nentarz (ER) decision 10-5
145  Rob Alcott (Mynderse) > Mike Cox (CM) decision 4-2
152  Keith Arnold (ER) > Shane Rimmer (Perry) major decision 16-6
160  Phil Bove (Holley) > Jason Saeva (LR) decision 7-5
171  Jared Roy (Addison) > Mike Kane (Avon) decision 6-3
189  Jason Roy (Addison) > Dan Eplin (ER) fall 1:25
215  Rob Hatch (Avon) > Kevin Finnegan (Warsaw) decision 12-6
275  David Leitten (Warsaw) > Adam Gifaldi (Holley) decision 6-1

Consolation Final (3rd)

 96  Rich Cuozzo (Perry) > Tim Sampsell (ER) decision 5-0
103  Chris Gekoski (Kendall) > Brandon Sacco (Letchworth) technical fall 4:02
112  Blaine Broughton (Letchworth) > Jacob Gillen (Warsaw) major decision 10-2
119  Tony D'Ambra (CM) > Jerry Brugger (Letchworth) fall 3:27
125  Jason English (Addison) > Rob Harkins (Lyons) fall 3:47
130  Mike Strommer (Williamson) > Earl Wolcott (Perry) decision 2-1
135  Chris Sturm (Perry) > Jason Menzie (BB) decision 4-2
140  Mike Ellis (Mynderse) > Alden Homner (Williamson) major decision 12-4
145  Jesse Doti (Holley) > Devin Lawrence (Sodus) forfeit
152  Jamie Stoll (NRW) > Karl Leanen (LR) decision 15-13 (1OT)
160  John Bonaparte (Williamson) > Norm Rodaf (NRW) fall 3:43
171  Dan Norstrand (LR) > Ben Macdonald (BB) decision 6-4 (1OT)
189  Steve Zarajczyk (LR) > John Frisbie (Sodus) fall 2:34
215  Mike Kaness (Holley) > Greg Jones (LR) fall 4:11
275  Wally Scutt (LR) > Jeff Starowitz (BB) fall 2:15


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class C Wrestling Championships)