★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships
February 2, 2018 - February 3, 2018 @ Bolivar-Richburg High School (Bolivar, New York)
Powered by matburn®

 

Bolivar-Richburg Wolverines
The Wolverines are the 2018 Section V Class B Wrestling team champions. Shared by Bolivar-Richburg athletics. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Bolivar-Richburg 235, Alexander 174, Perry 170.5, Keshequa 120, South Seneca 118, Arkport 101, Alfred-Almond 98, Campbell-Savona/Bradford 92.5, Avoca 77, Gilead 65.5, Red Jacket 61, Lyndonville 55, Pavilion/York 53, Dundee 45.5, Jasper-Troupsburg 30, Fillmore 20

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Evan Wood (AA)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Brock Conaway (Perry)

Championship Final (1st)

 99  Trey Learn (Keshequa) > Ethan Davis (Keshequa) decision 7-1
106  Ryan Caudill (Gilead) > Sterling Strain (Gilead) major decision 8-0
113  Mitchell Gaiser (Alexander) > Kade Slayton (Avoca) decision 3-0
120  Dawson Yates (BR) > Silas Guesno (Gilead) major decision 14-5
126  Joshua Maslyn (RJ) > Cullen Heveron (Lyndonville) decision 6-5
132  Nicholas Young (Alexander) > Sheldon Gardner (BR) fall 2:56
138  Daniel Burns (Alexander) > Kristian Miller (BR) decision 5-4
145  Evan Wood (AA) > Colten Studley (BR) fall 1:06
152  Levi Howe (Keshequa) > Mason Bush (Perry) decision 12-10
160  Brock Conaway (Perry) > Broc Burdick (BR) fall 0:43
170  Blake Wolfanger (Perry) > Dakota Thomas (CSB) decision 5-0
182  Alex Comer (AA) > Gavin Clemens (BR) decision 4-1
195  Wyatt Holley (Keshequa) > Seth Denmark (SS) major decision 13-4
220  Keagan Carmenatty (SS) > Carter Napoleon (RJ) decision 5-4
285  Quinton Mundell (SS) > Jonathan Bigsby (Alexander) fall 4:34

Consolation Final (3rd)

 99  Dominic Stone (BR) > Caleb Sweet (SS) technical fall 18-1
106  Shane Davidson (AA) > Dylan Palmer (Avoca) fall 4:36
113  Cole Leitten (Perry) > Mason Bill (Arkport) fall 2:57
120  Chase Stinson (Lyndonville) > Tyler Uveino (Perry) decision 5-4
126  Jesse DeanPrince (Arkport) > Joshua Kelsey (Alexander) decision 7-1
132  Jaycob Parulski (CSB) > Addam Cansdale (Avoca) fall 4:19
138  Tucker True (Perry) > Shawn Eymer (Arkport) fall 2:32
145  Jared Boss (Keshequa) > Ryder Slayton (Avoca) decision 6-4
152  Sawyer Main (PY) > Michael Burdick (BR) decision 2-0
160  Dalton Elliott (CSB) > Ethan Heineman (Alexander) fall 2:23
170  Alex Diaz (Arkport) > Nello Paolucci (Alexander) fall 2:59
182  Craig Doty-mann (Keshequa) > Luke Fish (RJ) decision 6-4
195  Jacob Merry (Arkport) > Alex Hitchcock (BR) fall 0:29
220  Carter Johnson (BR) > Connor Sykora (JT) forfeit
285  Nick Barrett (Avoca) > Lucas Baker (Perry) decision 6-2

Consolation Final (5th)

 99  Matthew Bush (Perry) > Trevor Sibley (SS) fall 0:44
106  Devin Royce (Perry) > Tyler Piccolo (SS) decision 9-3
113  Sully Chamberlain (AA) > Ethan Peet (Fillmore) decision 8-2
120  Karson Bell (BR) > Will Aumick (CSB) technical fall 15-0
126  Antonio Chudy (BR) > Caleb Dailey (AA) major decision 12-3
132  Steven Ameigh (Dundee) > Colten Watt (PY) decision 6-5
138  Steve Tammellin (CSB) > Matthew Drake (JT) decision 3-2
145  Thomas Lapp (SS) > Alex MacDonell (BR) fall 3:49
152  Takari Smith (Alexander) > Nick Turner (AA) fall 2:22
160  Kenneth Empson (Dundee) > Rodney Davis (Lyndonville) decision 7-5
170  Hunter MacNeal (Fillmore) > Ethan Rexford (Dundee) fall 2:10
182  Matt Sica (PY) > Jacob Jasen (Alexander) decision 6-3
195  Jacob Purdy (PY) > Cody Ball (Alexander) decision 4-0
220  A.J. Erdin (Arkport) > Benjamin Kelly (Perry) fall 2:51
285  Ryan Binder (PY) > Ray Scheesley (AA) fall 0:30


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships)