★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class BB Wrestling Championships
February 4, 2011 - February 5, 2011 @ Letchworth High School (Gainesville, New York)
Powered by matburn®

 

2011 NYSPHSAA Section V Class BB Championship Wrestling Tournament
2011 NYSPHSAA Section V Class BB Championship Wrestling Tournament Click for larger image.



Varsity

Team Final

Warsaw 278.5, Holley 217.5, Letchworth 213, South Seneca 182, Canisteo-Greenwood 170.5, East Rochester 119, Sodus 106, Byron-Bergen 104.5, Perry 88, Alexander 87.5, Avon 53.5, Addison 52.5, Campbell-Savona 42, Caledonia-Mumford 31, Lyons 28, Marion 24, Pembroke 19, Red Creek 7, Oakfield-Alabama 0

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Micah Nagy (Letchworth)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Brandon Mills (CG)

Championship Final (1st)

 96  Colin Royce (Warsaw) > Andrew Flanagan (Holley) decision 6-5
103  Aaron Paddock (Warsaw) > Corey Hollister (Perry) decision 14-7
112  Austin Keough (Warsaw) > Christian Hollister (Perry) fall 1:15
119  Jeff O'Lena (ER) > Anthoney Passamonte (Warsaw) decision 9-3
125  Joey Paddock (Warsaw) > Clyde Carey (Addison) decision 7-3
130  Joe Ordway (CG) > Jake Perry (SS) technical fall 4:52 17-2
135  Quinton Murphy (Holley) > Jake Royce (Warsaw) technical fall 3:56 21-6
140  Micah Nagy (Letchworth) > Tyler Bush (Perry) decision 8-5
145  Anthony Harding (Letchworth) > Kyle Sweet (SS) decision 1-0
152  Chris Nevinger (Letchworth) > Hayden Wagner (SS) technical fall 3:58 15-0
160  Burke Paddock (Warsaw) > Matt Wyckoff (SS) fall 2:46
171  Brandon Mills (CG) > Rich Welch (Avon) fall 4:43
189  David Woolley (Letchworth) > C.J. Fallato (Holley) decision 5-2
215  Mike Silvis (Holley) > Ian Smith (BB) decision 7-2 (2OT)
285  Kacee Sauer (Holley) > Mike Pryce (Sodus) decision 1-0

Consolation Final (3rd)

 96  Nate Hosmer (CG) > Hans Schmieder (Alexander) decision 4-0
103  Jeff Donahue (Holley) > Hanna Grisewood (Warsaw) decision 1-0
112  James Taylor (ER) > Dakota Woolley (Letchworth) major decision 8-0
119  Trey Duvall (Addison) > Sam Mauro (Holley) decision 5-2
125  Garrett Northrup (CG) > Tyler Aldinger (Alexander) forfeit
130  Joe Sumeriski (Warsaw) > Nic Rider (ER) fall 0:41
135  Austin Harding (Letchworth) > Myles Parotta (ER) decision 3-1
140  Devon Paul (CS) > Zach Reynolds (Warsaw) fall 1:20
145  Matt Liguori (ER) > Tim Butler (Holley) decision 6-2
152  Derrick Din (CG) > Madison Suhr (CM) decision 10-9
160  Jeff Day (Letchworth) > Matt McKenrick (BB) fall 1:42
171  Jon Levchuk (BB) > Donovan Pinette (SS) decision 8-3
189  Bryce Mazurowski (Avon) > Garrett Barker (CG) decision 3-0
215  Joe Ricotta (Letchworth) > Travis Smith (Lyons) fall 2:15
285  Dan Ognibene (Alexander) > Chris Kenyon (Holley) decision 3-1

Consolation Final (5th)

 96  Gage Cole (Perry) > Jordan Rodriguez (Sodus) decision 8-7
103  Nick Hosmer (CG) > Blake Antal (SS) fall 2:26
112  Warren "Buddy" Oderkirk, Jr. (BB) > Dylan Deuel (Addison) decision 5-3
119  Collin Rexford (CS) > Josh Griffith (Warsaw) fall 3:10
125  Jimmie Mousso (Marion) > Vaughne Marsteiner (Sodus) decision 8-6
130  Adam Hill (Pembroke) > Kyle Shea (Alexander) major decision 9-0
135  Brian Poulsen (SS) > Austin Yockel (BB) decision 4-1
140  Austin Hedges (Letchworth) > Cody Ripa (SS) fall 2:02
145  Ty Flint (Warsaw) > Tucker Macintosh (SS) decision 4-0
152  Nate French (Warsaw) > Kevin Avery (Holley) decision 2-1
160  Dan Welch (Avon) > Colin Hosmer (CG) decision 7-2
171  Alan Bookmiller (Letchworth) > Austin Heberlein (Alexander) decision 8-7
189  Dustin Pryce (Sodus) > Brandon Morgan (SS) decision 7-3
215  Mike Saxman (BB) > Meriton Dervisholli (ER) fall 1:46
285  Jacob Jackson (Sodus) > Seth Worrell (SS) fall 0:52

Championship Semifinals

 96  Andrew Flanagan (Holley) > Gage Cole (Perry) fall 2:42
103  Corey Hollister (Perry) > Jeff Donahue (Holley) fall 5:10
119  Jeff O'Lena (ER) > Sam Mauro (Holley) major decision 11-2
135  Quinton Murphy (Holley) > Austin Yockel (BB) fall 0:38
152  Madison Suhr (CM) > Kevin Avery (Holley) major decision 12-4
189  C.J. Fallato (Holley) > Bryce Mazurowski (Avon) decision 4-2
215  Mike Silvis (Holley) > Joe Ricotta (Letchworth) decision 6-4
285  Kacee Sauer (Holley) > Chris Kenyon (Holley) fall 0:36

Championship Quarterfinals

 96  Andrew Flanagan (Holley) > Leah Taylor (Alexander) fall 0:59
103  Jeff Donahue (Holley) > Brett Custer (ER) decision 5-1
119  Sam Mauro (Holley) > Josh Griffith (Warsaw) decision 6-4
125  Jimmie Mousso (Marion) > Sam Beadle (Holley) decision 6-2
130  Joe Sumeriski (Warsaw) > Keith Lutes (Holley) fall 2:21
135  Quinton Murphy (Holley) > Austin Blaszak (Pembroke) fall 1:50
145  Matt Liguori (ER) > Tim Butler (Holley) decision 5-3
171  Brandon Mills (CG) > Cabel Witt (Holley) fall 1:50
189  C.J. Fallato (Holley) > Jose Aguilera (Sodus) fall 3:35
215  Mike Silvis (Holley) > Mike Saxman (BB) fall 3:38
285  Kacee Sauer (Holley) > Mike Corcoran (Perry) fall 0:34
285  Chris Kenyon (Holley) > Seth Worrell (SS) fall 0:52

Preliminaries

112  Austin Keough (Warsaw) > Ryan Camacho (Holley) fall 0:57
112  Nick Wyckoff (SS) > Alan White (Holley) fall 5:06
119  Sam Mauro (Holley) > Josean Colon (Lyons) fall 1:59
125  Sam Beadle (Holley) > Aaron Inzinca (BB) fall 1:21
130  Keith Lutes (Holley) > Riley Ottman (CM) fall 5:19
140  Jake Miller (ER) > Evan Bradoc (Holley) fall 4:48
145  Tim Butler (Holley) > Alton Rupp (Alexander) fall 3:04
152  Kevin Avery (Holley) > Ben Minkau (Sodus) major decision 14-2
160  Dan Welch (Avon) > Nick Cuccaro (Holley) major decision 12-3
171  Cabel Witt (Holley) > Trey Bruni (Sodus) decision 9-2
189  C.J. Fallato (Holley) > Mitchell Johnson (Perry) fall 0:59

Championship Round 5

145  Tim Butler (Holley) > Ty Flint (Warsaw) decision 8-2

Consolation Round 1

112  Dylan Eaton (CS) > Ryan Camacho (Holley) decision 7-1
112  Alan White (Holley) > Joe Santini (RC) fall 2:39
160  Nick Cuccaro (Holley) > Dave Raskopf (ER) major decision 9-1

Consolation Round 2

112  Warren "Buddy" Oderkirk, Jr. (BB) > Alan White (Holley) fall 3:03
125  Sam Beadle (Holley) > Matt Harder (Letchworth) fall 2:29
130  Dennis Payne (BB) > Keith Lutes (Holley) decision 4-1
140  Austin Hedges (Letchworth) > Evan Bradoc (Holley) fall 2:28
152  Kevin Avery (Holley) > Alan Nessbitt (Lyons) technical fall 15-0
160  Zachary Toor (Sodus) > Nick Cuccaro (Holley) fall 0:48
171  Cabel Witt (Holley) > Robert Weaver (CS) decision 7-4

Consolation Round 3

125  Vaughne Marsteiner (Sodus) > Sam Beadle (Holley) fall 4:25
145  Tim Butler (Holley) > Brandon Pollizi (CG) technical fall 16-0
152  Kevin Avery (Holley) > Austin Hinsken (Perry) major decision 12-3
171  Donovan Pinette (SS) > Cabel Witt (Holley) fall 2:28

Consolation Round 4

103  Jeff Donahue (Holley) > Nick Hosmer (CG) decision 3-1
119  Sam Mauro (Holley) > Collin Rexford (CS) fall 2:29
145  Tim Butler (Holley) > Daniel Rose (Marion) fall 0:54
152  Derrick Din (CG) > Kevin Avery (Holley) technical fall 16-1
285  Chris Kenyon (Holley) > Jacob Jackson (Sodus) fall 1:28


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class BB Wrestling Championships)