★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships
February 3, 2017 - February 4, 2017 @ Keshequa High School (Nunda, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Keshequa 214.5, Bolivar-Richburg 191, Perry 177, Alfred-Almond 120, Lyndonville 118.5, South Seneca 114, Campbell-Savona/Bradford 87.5, Jasper-Troupsburg 82.5, Avoca 79, Arkport 78, Red Jacket 53, Pavilion/York 51, Fillmore 48, Dundee 46, Gilead 41, Lyons 39

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Evan Wood (AA)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Adam Wagner (SS)

Championship Final (1st)

 99  Ryan Caudill (Gilead) > Kade Slayton (Avoca) decision 11-5
106  Cole Leitten (Perry) > Sully Chamberlain (AA) fall 1:14
113  Colton Davis (Keshequa) > Chase Stinson (Lyndonville) technical fall 19-4
120  Hunter Wood (Keshequa) > Kristian Miller (BR) fall 0:59
126  Jeffrey Gress (Lyndonville) > Colten Studley (BR) technical fall 18-3
132  Holden Waid (SS) > Sheldon Gardner (BR) decision 6-2
138  Evan Wood (AA) > Chase Wood (Keshequa) major decision 15-4
145  Adam Wagner (SS) > Dustin Joy (Lyndonville) decision 2-1
152  Tevrett Covedill (Fillmore) > Levi Howe (Keshequa) fall 5:29
160  Dustin Hinckley (Lyndonville) > Connor McEvoy (Keshequa) decision 6-0
170  Clayton Bowman (Keshequa) > Cyrano Buda (CSB) decision 7-0
182  Wyatt Holley (Keshequa) > Maxwell Smith (Arkport) decision 6-2
195  Jeff Uveino (Perry) > Carter Johnson (BR) decision 8-1
220  Edwi Rojo (Perry) > Carter Napolean (RJ) decision 12-9
285  Jacob London (AA) > Frankie Carrasquillo (Lyndonville) fall 3:54

Consolation Final (3rd)

 99  Ethan Peet (Fillmore) > Ethan Davis (Keshequa) fall 2:47
106  Silas Guesno (Gilead) > Mason Bill (Arkport) fall 2:31
113  Tyler Uveino (Perry) > Karson Bell (BR) decision 4-2
120  Damion Brown (SS) > Cameron Mortensen (RJ) fall 3:51
126  Jesse DeanPrince (Arkport) > Jared Boss (Keshequa) decision 7-5
132  Ryder Slayton (Avoca) > Jaycob Parulski (CSB) decision 8-5
138  Damon Empson (Dundee) > Hunter Studley (BR) fall 1:24
145  Brock Conway (Perry) > Chuck Bolon (BR) decision 8-2
152  Mason Bush (Perry) > Dalton Elliott (CSB) major decision 12-4
160  Blake Wolfanger (Perry) > Dakota Thomas (CSB) default
170  Blaine Knoll (Avoca) > Gavin Clemens (BR) fall 1:50
182  Maxwell Smith (Arkport) > Austin Devlin (Lyons) fall 2:14
195  Austin Brown (JT) > Craig Doty-Mann (Keshequa) decision 7-3
220  Conor Sykora (JT) > Andrew Merry (Arkport) decision 5-1
285  Keagan Carmenatty (SS) > Bill Spuck (PY) fall 0:43

Consolation Final (5th)

 99  Jax Roosa (Arkport) > Gabe Bucknam (Perry) fall 2:11
106  Adam Pickering (Avoca) > Hunter Boyer (Lyons) fall 3:07
113  Josh Maslyn (RJ) > Caleb Dailey (AA) decision 4-2
120  Austin Davis (BR) > Andy Maslyn (RJ) fall 4:20
126  Ethan Hann (AA) > Steven Ameigh (Dundee) fall 3:09
132  Dakohta Button (JT) > Tucker True (Perry) fall 4:39
138  Matt Ashley (BR) > Jacob Francis (Perry) fall 3:41
145  Lucas Derick (Avoca) > Justin Lapham (JT) major decision 10-2
152  Austin Uveino (Perry) > Joe O'Neill (PY) fall 4:04
160  Broc Burdick (BR) > Alex Comer (AA) fall 4:27
170  Anthony True (PY) > Braydon Eatherton (Dundee) decision 11-6
182  Ray Scheesley (AA) > Rorey Vitale (PY) forfeit
195  Ethan Carr (Avoca) > Harry Nice (Dundee) major decision 12-2
220  A.J. Erdin (Arkport) > Cody Padgett (CSB) decision 7-5
285  Quinton Mundell (SS) > Ryan Binder (PY) decision 1-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships)