NYSPHSAA Section V Wrestling Championships and 5th Annual State Qualifier
Wrestling Tournament
Edit this page on matburn®
March 3, 1972 - March 4, 1972 @ Fairport High School (Fairport, New York)

 

Section 5 wrestling tourney
Typical scene during the Section 5 wrestling tourney at Fairport yesterday. The championships are today. SOURCE: Rochester Times-Union, Saturday, March 4, 1972. Reproduced by armdrag.com with permission. Click for larger image.




Slideshow: The Times-Union



Slideshow: Democrat & Chronicle



Slideshow: The Geneva Times



Slideshow: The Daily Messenger



Slideshow: The Ithaca Journal



Slideshow: Wellsville Daily Reporter




Varsity | Super Sectionals

Teams

Avoca, Avon, Bath Haverling, Caledonia-Mumford, Canandaigua, Dundee, East Irondequoit Eastridge, East Rochester, Geneseo, Irondequoit, Keshequa, North Rose-Wolcott, Pembroke, Rush-Henrietta, Spencerport, Trumansburg, Victor, Warsaw

Outstanding Wrestler Award - Al Velieri (Spencerport)

Championship Final and State Qualifier (1st)

 98  Andy Lipson (Geneseo) > Dave Snyder (BH) major decision 13-3
105  Mike Chappelle (Canandaigua) > Richard Johnson (Victor) technical fall 17-0
112  Steve Silver (Spencerport) > John Abrams (NRW) decision 3-2
119  Tim Borshoff (Irondequoit) > Pat Quinn (Avon) decision 4-1
126  Keith Cotroneo (ER) > Mike Neufield (Dundee) decision 9-5
132  Dan Duffy (ER) > Keith Robinson (CM) major decision 9-0
138  Warren Stumpf (RH) > Jeff Bush (Warsaw) decision 8-3
145  Al Velieri (Spencerport) > Nate Coogan (Warsaw) fall 3:35
155  Rory Whipple (Irondequoit) > Roger Schuster (Pembroke) decision 10-5
167  Jim Weisenfluh (RH) > Phil Wilson (Avoca) fall 5:26
177  Dewight Cartwright (Keshequa) > Steve Wilson (RH) fall 1:48
215  Dave Hept (RH) > Ron Warner (Victor) decision 9-5
250  Ray Joseph (EIE) > Tom Brown (Trumansburg) fall 3:09


Varsity | Class A

Team Final

Rush-Henrietta 39, Canandaigua 35.5, East Rochester 35, Bath Haverling 33, East Irondequoit Eastridge 32, Spencerport 31, Irondequoit 22.5, Wellsville 19.5, Churchville-Chili 19, Geneva 19, Mynderse 19, Penn Yan 8.5, Madison (Rochester) 0, Penfield 0

Championship Final (1st)

 98  Dave Snyder (BH) > Jim Cornell (Wellsville) decision 9-5
105  Mike Chappelle (Canandaigua) > Dave Polsinelli (EIE) decision 13-3
112  Steve Silver (Spencerport) > Ron Langdon (Canandaigua) decision 7-6
119  Tim Borshoff (Irondequoit) > Bill Welsh (Geneva) decision 6-1
126  Keith Cotroneo (ER) > Bruce Hadsell (Canandaigua) decision 5-3
132  Dan Duffy (ER) > Denny Hall (Wellsville) decision 10-6
138  Warren Stumpf (RH) > Jim Hartwell (Canandaigua) decision 7-6
145  Al Velieri (Spencerport) > Steve Sacchitella (CC) fall 1:46
155  Rory Whipple (Irondequoit) > Craig Cody (CC) decision 2-0
167  Jim Weisenfluh (RH) > Jim Kolb (Penfield) fall 5:48
177  Steve Wilson (RH) > Steve Rock (ER) decision 6-2
215  Dave Hept (RH) > Steve Horrigan (PY) decision 12-3
250  Ray Joseph (EIE) > Matt Nozzolio (Mynderse) fall 3:38

Consolation Final (3rd)

 98  Gene Gigliotti (Canandaigua)
132  Bruce Knapp (Mynderse)
155  Jim Young (BH) > Mike DeBarbieri (Wellsville) decision 4-1
167  Dave Colf (Canandaigua)
215  Marc Young (ER) > Terry Bruce (MR) decision 5-3


Varsity | Class B

Team Final

Caledonia-Mumford 34, Victor 34, Avon 32, Warsaw 32, Avoca 20, Dundee 18, North Rose-Wolcott 17.5, Hammondsport 16, Lyndonville 16, Keshequa 13, Trumansburg 13, Pembroke 12, Byron-Bergen 11, Geneseo 11, Addison 8.5, Alfred-Almond 0, Arkport 0, Campbell 0, Fillmore 0, Letchworth 0, Mt. Morris 0, Odessa-Montour 0, South Seneca 0, York 0

Championship Final (1st)

 98  Andy Lipson (Geneseo) > Jesse Stefaniak (BB) decision 4-0
105  Richard Johnson (Victor) > Dan Decker (Avon) decision 5-2
112  John Abrams (NRW) > Mike Close (Avon)
119  Pat Quinn (Avon) > Norman Ellis (Fillmore)
126  Mike Neufield (Dundee) > Joe Jurinich (Lyndonville)
132  Keith Robinson (CM) > Dan Stone (Campbell)
138  Jeff Bush (Warsaw) > Tim Nothnagle (CM)
145  Nate Coogan (Warsaw) > John Belson (Lyndonville)
155  Roger Schuster (Pembroke) > Jeff Flint (Letchworth)
167  Phil Wilson (Avoca) > Dan Harmon (CM)
177  Dewight Cartwright (Keshequa) > Tim Bauer (Hammondsport)
215  Ron Warner (Victor) > Stan Butler (Addison) decision 12-6
250  Tom Brown (Trumansburg) > Warren Schoonover (Avoca) fall 1:55

Consolation Final (3rd)

112  Dan Paladino (CM)
119  Dick Bryant (MM) > Bill Heaven (Victor)
126  Willie Marshall (York) > Jim Pizura (Hammondsport)
132  Mark Ferris (Victor) > Lee Blair (BB) fall
138  Ralph Perry (Arkport) > Harold Smith (Dundee)
145  Kris Evans (AA) > Randy Cotton (Dundee)
155  Nick Barra (OM) > Jerry Nichiporuk (Hammondsport)
167  Ken Johnston (Letchworth) > Al Pickering (Victor)
177  Ed Sunderland (Warsaw) > Brian Walawander (SS)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Wrestling Championships and 5th Annual State Qualifier)